Przewożenie dzieci w samochodzie - jak robić to poprawnie?

Niezależnie od tego, czy rodzina wyrusza w długą trasę na upragnione wakacje, czy jest to krótka, codzienna podróż do szkoły, dziecko w samochodzie musi być całkowicie bezpieczne. Troska o najmłodszych to kwestia najważniejsza dla każdego rodzica. Dlatego też warto skorzystać ze sprawdzonych i skutecznych rozwiązać w zakresie zabezpieczania maluchów podczas jazdy. Dzięki temu istnieje duża szansa, że w razie kolizji, poślizgu, a nawet gwałtownego hamowania czy nagłego skrętu wyjdą z tego bez szwanku. Tak, jak opony zimowe podnoszą poziom bezpieczeństwa w trakcie jazdy na oblodzonej lub ośnieżonej nawierzchni, tak odpowiednio zamontowany fotelik samochodowy może uchronić dziecko przed skutkami niebezpiecznych sytuacji, które dosyć często zdarzają się w ruchu drogowym.

Niestety wciąż wielu rodziców nie zna wymogów, jakie należy spełniać podczas korzystania z tego akcesorium. Istnieją pewne regulacje, które gwarantują maluchom pełne bezpieczeństwo, ale także komfort jazdy. Ponadto poza granicami kraju mogą obowiązywać zupełnie inne przepisy w tym zakresie. Warto się z nimi zapoznać, opuszczając terytorium Polski.


Dziecko w samochodzie

Przewożenie dzieci autem jest nieodłącznym elementem codzienności każdego rodzica. Do pewnego wieku nie mogą one korzystać z pasów bezpieczeństwa. Nie stanowią one dla nich wystarczającego zabezpieczenia. Dla najmłodszych przeznaczone są więc specjalne foteliki samochodowe, podkładki na fotele, a także pokrowce, które chronią skórę dziecka przed otarciami. Akcesoria te dostępne są na rynku w różnych rozmiarach, wzorach i kolorach. Najważniejszą jednak kwestią jest wybór właściwego fotelika, dopasowanego do wieku, wagi i wzrostu malucha, a także prawidłowe jego zamontowanie w pojeździe.

Od tego zależy, czy najmłodsi pasażerowie wyjdą cało z poślizgu, kolizji czy sytuacji, kiedy konieczne jest gwałtowne zahamowanie lub nagłe skręcenie. Dziecko w samochodzie musi być całkowicie bezpieczne. Akcesoria takie jak foteliki i podkładki należy regularnie wymieniać, jeżeli maluch już się w nich nie mieści lub po prostu są niewygodne. Podróż powinna wywoływać u dzieci przyjemne odczucia. W przeciwnym razie zarówno dla najmłodszych, jak i rodziców każda wyprawa będzie wiązała się z niepotrzebnym stresem i zdenerwowaniem. Warto też wziąć pod uwagę, co na temat przewożenia dzieci mówi kodeks drogowy.

 


Fotelik samochodowy dla dzieci

Zgodnie z przepisami polskiego prawa o ruchu drogowym przewożenie dzieci w samochodzie bez fotelików może mieć miejsce tylko w sytuacji, gdy:

·         wzrost dziecka przekracza 150 cm,

·         istnieją pewne zdrowotne przeciwwskazania, potwierdzone odpowiednim zaświadczeniem lekarskim,

·         przewóz odbywa się taksówką, radiowozem lub karetką,

·         nie istnieje model fotelika, który odpowiadałby do wzrostu i masy dziecka,

·         na tylnym siedzeniu znajduje się trójka dzieci, przy czym jedno z nich ma minimum 3 lata.

 

Każdy inny przypadek wiąże się z koniecznością zapewnienia dziecku odpowiedniego, prawidłowo i stabilnie zamontowanego fotelika. O sposobie jego przymocowania wewnątrz pojazdów osobowych informuje producent. Podobne zalecenia wydawane są również w przypadku samochodów ciężarowych.

Każdy fotelik czy podkładka musi spełniać najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa, a także uzyskać odpowiedni certyfikat ECE. Im skuteczniejsze i trwalsze jest to akcesorium, tym bezpieczniejsze jest dziecko w samochodzie. Niektóre modele montuje się za pomocą pasów, a inne z wykorzystaniem punktów ISOFIX, które gwarantują stabilnie oraz solidnie utwierdzone siedzisko. Fotelik nie przesunie się w razie nagłego hamowania czy kolizji.

 


Kiedy zmienić fotelik na siedzisko i czy wogóle warto to robić?

Przewożenie dzieci w aucie wymaga od rodziców zamontowania odpowiedniego rodzaju fotelika, który będzie doskonale dopasowany do ich wzrostu oraz wagi. Od wielu lat popularna jest także specjalna podkładka dla maluchów. Ma ona jednak swoich zwolenników i przeciwników. Można ją stosować w przypadku dziecka, którego wzrost wynosi maksymalnie 150 cm, a dla którego fotelik okazuje się już zbyt mały. Jest to również znacznie tańsze rozwiązanie, niezajmujące zbyt dużo miejsca. Posiada jednak pewne wady:

·         podkładka nie jest wyposażona w zagłówek, prowadnice pasów naramiennych i biodrowych, a także ochronę boczną,

·         podkładka nie jest stabilnie i wystarczająco mocno przytwierdzona do siedzenia,

·         podkładka może się przesuwać w trakcie jazdy,

·         podkładka nie zapewnia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w przypadku kolizji, poślizgu czy gwałtownego hamowania.

Jeżeli przewożone jest dziecko w samochodzie, podkładka jest dopuszczalnym rozwiązaniem, choć nie tak bezpiecznym w użytkowaniu, jak profesjonalny fotelik. Warto więc dokładnie przemyśleć pomysł jej zakupu.

 

Od kiedy dziecko może jeździć z przodu?

Zarówno przewożenie dzieci w samochodzie za granicą, jak i na terenie Polski wymaga od rodziców dokładnej znajomości przepisów prawa, regulujących tę kwestię. Warto wiedzieć, do jakiego wieku, wzrostu i wagi maluch musi znajdować się w foteliku samochodowym. Nieprzestrzeganie wymogów w tym zakresie może skutkować nie tylko uzyskaniem mandatu, ale, co gorsza, stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka w przypadku wystąpienia kolizji drogowej lub wpadnięcia w poślizg. Kwestiami bezpieczeństwa należy się również kierować podczas przewożenia dziecka na przednim siedzeniu auta.

Choć nie istnieją przepisy odnoszące się do wieku, to oczywiście fotelik musi być ustawiony tyłem do kierunku jazdy, a przednia poduszka powietrzna – wyłączona. W przeciwnym razie jej uruchomienie będzie miało groźne konsekwencje dla malucha. Dziecko, które przekroczyło 150 cm wzrostu, może już swobodnie podróżować z przodu pod warunkiem, że ma zapięte pasy bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, czy jest to codzienna podróż do szkoły, czy długi, wakacyjny wyjazd, w każdym przypadku należy zachować najwyższe środki ostrożności.

 

Przerwożenie dzieci w samochodzie za granicą


Dziecko w samochodzie podróżujące na terenie Polski powinno znajdować się w odpowiednio dobranym i prawidłowo zamontowanym foteliku. Tak stanowią przepisy polskiego prawa. Jak ta kwestia wygląda w innych europejskich państwach? Wymagania w zakresie maksymalnego wzrostu, wagi i wieku są różnorodne. Fotelik jest obowiązkowy w sytuacji, gdy:

·         w Czechach dziecko ma poniżej 150 cm wzrostu i 36 kg masy ciała,

·         na Słowacji dziecko ma mniej niż 150 cm wzrostu i nie ukończyło 12 roku życia,

·         na Ukrainie dziecko ma poniżej 145 cm wzrostu, do ukończenia 12 lat nie może ponadto podróżować na przednim siedzeniu,

·         na Białorusi dziecko ma mniej niż 12 lat,

·         na Litwie dziecko nie ukończyło 3 roku życia,

·         w Niemczech dziecko ma mniej niż 150 cm wzrostu.

 

Przewożenie dzieci w samochodzie za granicą wiąże się z różnymi wymogami. Ich zadaniem jest zapewnienie całkowitego bezpieczeństwa najmłodszym podróżnikom, zwłaszcza w sytuacji kolizji czy poślizgu. Nie każdy maluch może znajdować się na przednim siedzeniu. Wszystko zależy od wzrostu, wagi, a także wieku dziecka.