Ranking miast przyjaznych kierowcom

Korki, wysokie koszty parkowania oraz częste kolizje drogowe to prawdziwa zmora kierowców, którzy na co dzień poruszają się na terenie dużych miast. Droga na uczelnię czy powrót z pracy niemal za każdym razem wiąże się ze stresem i zdenerwowaniem. Idealne miejsce, przyjazne wszystkim kierującym nie istnieje. Są jednak takie miejscowości, które w znacznie mniejszym stopniu są dla nich uciążliwe. Wpływa na to wiele różnych czynników, takich jak dostępność miejsc parkingowych, ceny paliw czy bezpieczeństwo jazdy. Na podstawie między innymi tych parametrów został przygotowany ranking przyjaznych miast.

Jak przygotowaliśmy ranking?


Ranking miast najbardziej przyjaznych kierowcom powstał na podstawie informacji dotyczących następujących aspektów:

·         kosztów parkowania,

·         bezpieczeństwa jazdy,

·         prędkości jazdy na drogach,

·         cen paliw,

·         cen usług w serwisach wulkanizacyjnych,

·         cen ubezpieczenia OC,

·         dostępu do stacji ładowania samochodów elektrycznych, a także

·         carsharingu.

Najbardziej przyjazne miasto wybrano spośród 19 największych metropolii w Polsce. Zostały utworzone z nich dwie grupy, przy czym podziału dokonano ze względu na liczbę mieszkańców. Każdej kategorii odpowiada określona liczba punktów możliwych do zdobycia. Ich suma decyduje o kolejności w rankingu.

Na szczycie Gliwice i Lublin


Sporządzony ranking przyjaznych miast wyłonił dwóch zwycięzców. Są nimi Lublin oraz Gliwice. Miejscowości te zdobyły odpowiednio 46 i 51 punktów.  Kolejne w zestawieniu znalazły się:

·         wśród miast z liczbą mieszkańców powyżej 300 tysięcy: Gdańsk, Szczecin, Wrocław, Łódź, Poznań, Bydgoszcz, Kraków, Warszawa,

·         wśród miast z liczbą mieszkańców pomiędzy 180 a 300 tysięcy: Kielce, Sosnowiec, Katowice, Częstochowa, Rzeszów, Białystok, Radom, Toruń, Gdynia.

Zmiany w rankingu zachodzą każdego roku. Jeszcze nie tak dawno Kraków znajdował się w środku zestawienia, a obecnie spadł prawie na sam jego koniec.


Rzeczy o bezpieczeństwie - liczba wypadków


Jazda samochodem na terenie dużego miasta to nie lada wyzwanie. Każdego dnia dochodzi do mniej lub bardziej groźnych kolizji i stłuczek. Właśnie ten argument powoduje, że wielu kierowców przesiada się do komunikacji miejskiej. Im mniej wypadków zdarzyło się w ciągu roku w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, tym drogi danej miejscowości oceniane są jako bardziej bezpieczne. Najbardziej przyjazne miasto, liczące powyżej 300 tysięcy osób to w tym aspekcie Wrocław, Gdańsk, Szczecin, Łódź, Kraków, Bydgoszcz, Poznań, Lublin, Warszawa. Natomiast wśród miejscowości poniżej 3000 tysięcy mieszkańców są to: Radom, Kielce, Białystok, Gliwice, Częstochowa, Sosnowiec.

Najmniej i najbardziej zakorkowane miasta


Niekończące się korki to typowo miejski krajobraz, zwłaszcza wczesnym rankiem oraz w godzinach popołudniowych. Średnia prędkość poruszania się pojazdów po drogach w przedziale od 7 do 21 wyliczona została z uwzględnieniem danych od poniedziałku do piątku. Ranking przyjaznych miast pod względem możliwości sprawnego przedostania się z jednego miejsca do drugiego otwiera Lublin, Gdańsk, Warszawa, Szczecin, Łódź, Poznań, Bydgoszcz, Kraków, Wrocław. To największe metropolię Polski. Jak wygląda sytuacja w miejscowościach poniżej 300 tysięcy mieszkańców? Na pierwszym miejscu uplasowały się Katowice i kolejno: Częstochowa, Gliwice, Sosnowiec, Białystok, Toruń, Radom, Gdynia, Kielce, Rzeszów.

Smutek przy parkometrze, czyli rzut okiem na strefy płatnego parkowania


Przyjazne miasto dla kierowców powinno oferować wiele miejsc parkingowych w przystępnych cenach. Jak to wygląda w rzeczywistości? Sporządzając ranking, wzięto pod uwagę następujące czynniki:

·         średnią cenę czterogodzinnego postoju,

·         godziny, w jakich obowiązują płatne strefy parkowania,

·         elastyczność oferty abonamentowej,

·         liczbę miejsc parkingowych w przeliczeniu na 1000 mieszkańców.

Najniższa cena za godzinne parkowanie obowiązuje w Szczecinie i wynosi 2,43 zł, natomiast najwyższa znajduje się na poziomie 5 zł i płacą ją mieszkańcy Krakowa. W miastach poniżej 300 tysięcy osób są to odpowiednio: Sosnowiec, w którym płatne strefy w ogóle nie występują oraz Rzeszów, gdzie koszt godzinnego parkowania wynosi 1,90 zł.

Najtańsze ubiezpieczenie OC


Posiadanie opłaconego ubezpieczenia OC jest obowiązkiem każdego kierowcy, który posiada pojazd mechaniczny. Na jego koszt wpływa miejsce zamieszkania, model samochodu oraz historia jego właściciela. Na potrzeby zestawienia wzięto pod uwagę kilka najbardziej popularnych firm ubezpieczeniowych w Polsce. Jak się okazało, ranking przyjaznych miast pod względem najtańszego ubezpieczenia OC otwiera: Lublin, Kraków, Bydgoszcz, Szczecin, Łódź, Poznań, Warszawa, Gdańsk, Wrocław. Natomiast wśród miejscowości poniżej 300 tysięcy mieszkańców są to kolejno: Częstochowa, Kielce, Gliwice, Sosnowiec, Rzeszów, Katowice, Toruń, Radom, Białystok oraz Gdynia.

Ceny paliw


Najbardziej przyjazne miasto ze względu na średnie kwoty, zapłacone przez kierowców za litr benzyny to Łódź i kolejno: Gdańsk, Szczecin, Poznań, Lublin, Warszawa, Kraków, Wrocław i Bydgoszcz. Wśród miejscowości poniżej 300 tysięcy mieszkańców pierwsze miejsce w tej kategorii zajął Sosnowiec i dalej: Katowice, Częstochowa, Rzeszów, Gliwice, Białystok, Radom, Kielce, Gdynia, Toruń. Do stworzenia rankingu wykorzystano również dane dotyczące ceny za jeden litra dwóch innych rodzajów paliwa: diesla oraz LPG. W czołówce ponownie znalazły się: Łódź, Poznań i Lublin, a także Sosnowiec i Katowice. Okazało się, że statystycznie najdrożej jest w Warszawie.

Z wizytą u wulkanizatora - ile kosztuje wymiana opon?


Temat ogumienia jest szczególnie bliski kierowcom, ponieważ jego wymiana odbywa się dwa razy w ciągu roku. Sporządzony ranking przyjaznych miast wskazuje, że opony zimowe, letnie lub całoroczne najtaniej można wymienić w: Radomiu, Częstochowie, Gliwicach, Rzeszowie, Toruniu, Katowicach, Kielcach, Gdyni, Białymstoku i Sosnowcu. Wśród miejscowości o liczbie mieszkańców powyżej 300 tysięcy są to: Lublin, Bydgoszcz, Gdańsk, Kraków, Poznań, Szczecin, Łódź, Wrocław, Warszawa. Opracowując zestawienia, wzięto pod uwagę najbardziej popularny rozmiar opony, a mianowicie 205/55 R16.

Liczba stacji do ładowania samochodów elektrycznych


Na polskich drogach coraz częściej można spotkać samochody elektryczne. Ich największym minusem jest konieczność regularnego ładowania, a także obecność specjalnej architektury. Niestety przeznaczone do tego stacje nie są jeszcze tak popularne i dostępne w każdym zakątku kraju. Najbardziej przyjazne miasto, posiadające aż 14 punktów ładowania to Warszawa, a dalej: Wrocław, Gdańsk, Kraków, Poznań, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Łódź. Wśród miejscowości o liczbie mieszkańców poniżej 300 tysięcy są to: Katowice, Kielce, Rzeszów, Gliwice, Gdynia, Częstochowa, Sosnowiec, Toruń, Białystok i Radom.

Uwaga nowość - carsharing


Carsharing to pojęcie nowe, oznaczające system wypożyczania aut osobowych na określony czas. Trend ten wciąż się rozwija i nieustannie poszerza grono swoich zwolenników. W tej kategorii miasto może otrzymać jeden dodatkowy punkt, jeżeli posiada taką usługę. Ranking przyjaznych miast wskazuje, że na taki bonus zasługuje Warszawa, Trójmiasto, Kraków, Wrocław, Poznań oraz Lublin.

Wszyscy chcą zmieniać się na lepsze


Przyjazne miasto to miano przyznawane tym miejscowościom, które z każdym rokiem udoskonalają swoją infrastrukturą drogową. Każda przebudowa czy remont ma na celu ułatwić kierowcom poruszanie się na jej obszarze. Początkowy sprzeciw mieszkańców szybko powinien przerodzić się w zachwyt. Czy tak się faktycznie dzieje? Różnie to bywa…