Opony letnie czy całoroczne – jak wybrać?

 Wybór odpowiedniego ogumienia jest kluczowy dla komfortu oraz bezpieczeństwa jazdy, dlatego jest to kwestia, którą każdy kierowca powinien dokładnie rozpatrzyć. Zastanawiając się, czy wybrać opony letnie czy całoroczne, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, które mogą mieć potencjalny wpływ na samochód. Każdy rodzaj opon ma swoje własne właściwości i konkretną specyfikacje, które czynią je bardziej lub mniej efektywne na drodze. Warto bliżej zaznajomić się z tym tematem i podjąć świadomą decyzję.

Opony letnie czy całoroczne? Różnice i podobieństwa

Największa różnica jeśli chodzi o opony letnie, a te przeznaczeniu całorocznym, jest widoczna już na pierwszy rzut oka. Mianowicie, jest to kwestia bieżników – ogumienie wielosezonowe jest najbardziej zbliżone do opon zimowych. Wynika to przede wszystkim z konieczności zachowania bezpieczeństwa zimą, które obiera tu priorytet. Opony letnio zimowe są jednak podobne do swoich typowo letnich odpowiedników pod kilkoma względami. Najczęściej zauważyć można to na podstawie zewnętrznej strony bieżnika, która swoją konstrukcją przypomina właśnie opony letnie.

Głównym założeniem jest tu wyznaczenie priorytetów i utrzymanie odpowiedniego balansu przez cały rok. Zastanawiając się nad tym, jakie opony wielosezonowe  wybrać, należy zatem upewnić się, że będą one funkcjonowały dobrze niezależnie od pogody, temperatury czy warunków na drodze.

Cechą charakterystyczną na opon całorocznych jest wyraźne rozdzielenie funkcji poszczególnych sekcji bieżnika, tak, aby dopasować go do dowolnych warunków na drodze. Można zaobserwować tu rozbieżności, takie jak ilość lamelek w poszczególnych punktach bądź obrys, który odbiega od tego, co uznaje się za standardy w przypadku opon letnich.

Jakie są oznaczenia opon letnich i całorocznych?

Opony zimowo letnie wyposażone są w konkretne oznaczenia, które precyzują zakres ich funkcjonalności. Stosunkowo często można odszukać symbol M+S („mud and snow”), lecz trzeba mieć na uwadze, że tak oznakowane ogumienie przeznaczone jest na rynek amerykański, co oznacza, że nie ma ono homologacji zimowej. Większe znaczenie ma tu europejski symbol 3PMSF, przedstawiony w formie piktogramu góry i płatka śniegu – wtedy można mieć pewność, że dane opony spełniają zimowe standardy.

Michelin CrossClimate – najbardziej znana opona całoroczna!

Wybierając opony letnio zimowe, warto wziąć pod uwagę Michelin CrossClimate, czyli jeden z najbardziej popularnych modeli na rynku. Unikalnym atutem tej francuskiej innowacji jest fakt, że Michelin CrossClimate to opona letnia z homologacją zimową. Z wykorzystaniem zaawansowanej technologii, opona ta jest w stanie przystosować się do dynamicznie zmieniających się warunków na drodze, zawsze zapewniając pełnie komfortu oraz bezpieczeństwa na drodze. Produktem tym powinien zainteresować się każdy kierowca, który nie chce zastanawiać się, czy wybrać opony całoroczne czy sezonowe i zależy na dobrych osiągach w cały rok.

Opony letnie i całoroczne w testach

Aby porównać opony sezonowe i całoroczne, najlepiej sięgnąć po sprawdzone informacje. Rzecz jasna, prawdopodobnie najbardziej wiarygodnym źródłem są tu autoryzowane testy, które zazwyczaj wykonuje się w warunkach zimowych, w celu określenia różnic w osiągach pomiędzy konkretnymi modelami. W większości przypadków wyspecjalizowane opony sezonowe sprawują się lepiej, natomiast nie jest to reguła – ogumienie całoroczne z górnej półki jest w stanie im dorównać. Jak można się spodziewać, wyróżnia się tu również wspomniany wcześniej Michelin CrossClimate – druga generacja opon z tej serii wykazała nieprawdopodobną trwałość, nawet przy długiej i intensywnej eksploatacji.

Co interesujące, opony te można uznać za niemal bezkonkurencyjnego faworyta na rynku – istnieje duża przepaść pomiędzy Michelin CrossClimate a potencjalnymi zamiennikami. Wynika to przede wszystkim z dużego nacisku na innowację, który rozwiązuje znaczną część problemów typowych dla opon wielosezonowych. Dzięki zachowaniu charakterystyki ogumienia letniego opony te zachowują wysoką wydajność, nie rezygnując przy tym z niezbędnego podczas jazdy bezpieczeństwa.

Zalety opon całorocznych

Zdecydowanie największą zaletą opon całorocznych jest fakt, że nie trzeba zmieniać ich wraz z nadejściem zimy czy lata. Są one zdatne do użytku w każdą porę roku, dzięki czemu jest się przygotowanym na zmiany pogody. Nawet gdy mroźne, zimowe dni nadejdą niespodziewanie, korzystając z ogumienia wielosezonowego, nie trzeba się martwić o ten gwałtowny okres przejściowy. Poza tym jest to rozwiązanie bardzo ekonomiczne – na braku konieczności tak częstej wymiany oraz wyważania kół można wiele zaoszczędzić!

Zalety opon letnich

Wybierając opony letnie czy wielosezonowe  zawsze powinno rozpatrywać się potencjalne korzyści jakie mogą wiązać się z przejściem na jedne lub drugie. Ogumienie letnie, jak sama nazwa wskazuje, przystosowane jest do warunków, jakie panują w miesiące letnie, zapewniając odpowiednią przyczepność, mały opór, a przede wszystkim wysoką wydajność przy małym zużyciu opony. Za duże zalety opon letnich uznaje się także lepszą sterowność oraz krótsze drogi hamowania, szczególnie na suchych nawierzchniach.

Opony całoroczne czy sezonowe?

Ostateczny wybór rodzaju opon jest w głównej mierze kwestią indywidualną. Każda osoba ma własne, nieco odmienne kryteria, przy których dana opcja okaże się po prostu bardziej skuteczna. Można natomiast wymienić największe zalety opon całorocznych i sezonowych, aby ułatwić tę (często bardzo trudną) decyzję.

Opony całoroczne to przede wszystkim:

·         niższe koszty eksploatacji,

·         brak konieczności częstych wymian,

·         dobry wybór dla kierowców, którzy przemieszczają się autem po terenie miasta.

Z kolei opony sezonowe to:

·         wyspecjalizowane modele o dużej wydajności,

·         optymalne ogumienie do dynamicznej jazdy,

·         najlepsze rozwiązanie dla kierowców terenowych.

Opony wielosezonowe – czy warto?

Warto zastanowić się, czy lepszą inwestycją okażą się opony całoroczne czy sezonowe. Jak już wspomnieliśmy, na pytanie to nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlatego najrozsądniej jest sprawdzić dostępne opcje i podjąć samodzielną decyzję. Zarówno jedne, jak i drugie wiążą się z szeregiem własnych, unikalnych zalet (a także ograniczeń) – pełne poznanie ich możliwości jest zatem podstawą. W razie potrzeby można zaczerpnąć opinii eksperta, który pomoże dopasować ogumienie do formy użytkowania samochodu. Trzeba jednak podkreślić, że niezależnie od ostatecznej decyzji, nie można zbagatelizować kwestii takich jak producent oraz ogólna jakość produktu!