Opony kierunkowe - rozpoznanie

Czy podczas kupowania nowych opon do swojego samochodu natknąłeś się kiedyś na opony kierunkowe i zastanawiałeś, czym tak naprawdę są? W niniejszym artykule wyjaśniamy, co to opona kierunkowa, w jaki sposób należy ją montować, aby spełniała swoją funkcję i podpowiadamy, czy jest to dobra opcja. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami.

W sklepach z artykułami motoryzacyjnymi, mamy możliwość wyboru:

  • bieżnika symetrycznego,
  • bieżnika asymetrycznego,
  • bieżnika kierunkowego.

 

Ten pierwszy jest z pewnością mało popularny wśród kierowców. Te prostej budowy opony dwukierunkowego wybierane są raczej do małych pojazdów osobowych i ciężarowych oraz dostawczych.

Bieżnik kierunkowy asymetryczny to już wybór do większego samochodu o dużej mocy silnika. Takie ogumienie ma inną budowę zewnętrzną i wewnętrzną, ponieważ każda z nich odpowiada za inne parametry. Bieżniki kierunkowe doskonale radzą sobie z odprowadzaniem wody z mokrej nawierzchni, stanowią więc wybór optymalny dla mieszkańców deszczowych regionów, którym zależy na wysokim poziomie bezpieczeństwa.

Opony kierunkowe – jak rozpoznać?

Chcesz kupić opony całoroczne i zastanawiasz się, jak wygląda kierunkowy bieżnik? Zwykle jego wzór układa się w kształt litery U albo V. Dlatego tak istotną kwestią jest właściwy montaż opony z bieżnikiem v, który powinien pokrywać się z tym, jaki określił producent. Wówczas ogumienie bezbłędnie spełnia swoją funkcję i wykorzystuje wszystkie dostępne możliwości. Zazwyczaj oznaczenie opon kierunkowych znajduje się na ich bokach, aby łatwo można było odnaleźć informację po zakupie nowego modelu ogumienia.

Za dobrą kanalizację wody podczas jazdy odpowiadają nie tylko skośne rowki na bieżniku, ale także szerokie rowki obwodowe. Producenci opon kierunkowych zapewniają, że jest to sposób na ograniczenie zjawiska aquaplaningu.

Opony letnie z bieżnikiem kierunkowym są bardzo bezpiecznym rozwiązaniem podczas letnich ulew i burz, ale te zimowe poradzą sobie też wspaniale z błotem, które powstaje po śniegu, kiedy ten się topi. Model ten to najlepsze zabezpieczenie przed jazdą na mokrej nawierzchni i możliwością wpadnięcia w poślizg.

 

 

 

Zalety i wady opon kierunkowych

Żadnemu producentowi ogumienia nie udało się jeszcze stworzyć takiego jego modelu, żeby wszystkie jego osiągi były optymalne. Można jednak mieć pewność, że kierunkowość opony ma dobry wpływ na większość z nich. Jakie zalety wskazują w większości kierowcy?

  • Optymalne osiągi na wilgotnej i mokrej nawierzchni,
  • ograniczenie zjawiska aquaplaningu,
  • jeszcze większa przyczepność podczas jazdy na nawierzchni suchej,
  • nowoczesny i drapieżny wygląd bieżnika.

 

Użytkownicy kupujący opony kierunkowe wskazują jednak również na kilka wad takiego rozwiązania:

  • mniejszą odporność na ząbkowanie,
  • nieco głośniejszą pracę bieżnika podczas jazdy,
  • spore ryzyko tego, że kierunek toczenia zapasowej opony może być odwrotny do tego, jaki miało uszkodzone koło podlegające wymianie.

 

Opony kierunkowe - jak zakładać

Kupując nowe ogumienie dla swojego samochodu, kierowcy zastanawiają się niekiedy opony kierunkowe jak zakładać, aby zrobić to w pełni prawidłowo. Tylko stosowanie się do zaleceń danego producenta gwarantuje ich prawidłowe funkcjonowanie podczas jazdy. Oznaczenia opony Kleber oraz innych producentów posiadają na bokach. Najczęściej jest to strzałka lub inna grafika, która wskazuje kierunek zgodny z kierunkiem jazdy samochodu. Może być to również napis. Nieprawidłowy montaż opony powoduje, że jej osiągi są znacznie ograniczone, w stosunku do możliwych do osiągnięcia. Jest to więc rozwiązanie nieekonomiczne. Najlepiej udać się do profesjonalnego serwisu wulkanizacyjnego i powierzyć montaż ogumienia kierunkowego specjalistom, którzy posiadają niezbędny sprzęt.

Większość kupowanych obecnie modeli zimowego ogumienia to opony jednokierunkowe. Eksperci i pasjonaci motoryzacji nie chcą odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Jeśli do wyboru na zimę mamy opony kierunkowe i asymetryczne, powinniśmy zastanowić się przede wszystkim nad tym, w jaki sposób jeździsz i w jakich warunkach zamierzasz korzystać z ogumienia. Takich informacji powinieneś również udzielić sprzedawcy, aby ten był w stanie dopasować dla Ciebie właściwy model opon. Niekiedy kupując w dobrym miejscu opony kierunkowe montaż otrzymujemy od sprzedawcy bezpłatnie. Profesjonaliści korzystają z wyważarki, maszyny do zdejmowania opon, czy montażownicy, które znacznie skracają czas wymiany opon, kiedy zmieniają się warunki na drogach, z uwagi na zmianę pór roku.