Kupno używanego samochodu – o czym musisz wiedzieć?

Wielu kierowców decyduje się na zakup używanego samochodu, przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Trzeba pamiętać o tym, że kupno auta używanego to również obowiązki i formalności, jakich musi dopełnić nowy właściciel. O czym nie można zapominać i czym trzeba się zająć, aby móc poruszać się po drogach swoim nowym samochodem, który wcześniej należał do innej osoby? Jakich formalności musisz dokonać kupując pojazd z innego kraju? Podpowiadamy i wyjaśniamy różne wątpliwości.

Obecna sytuacja na świecie sprawia, że coraz mniej osób kupuje pojazdy fabrycznie nowe, które są znacznie droższe. Niektórzy mają również problemy ze spłatą rat leasingowych, co skłania do rozważenia zakupu używanego samochodu, ponieważ wiele z nich stosunkowo szybko może trafić na rynek. 

Kupno używanego samochodu – formalności

Jeśli zdecydujemy się już na kupno używanego auta, powinniśmy przede wszystkim zweryfikować, jak długo ważne jest ubezpieczenie OC. Zwykle data upływu ubezpieczenia nie pokrywa się z dniem sprzedaży samochodu. W przypadku, gdy poprzedni właściciel opłacił ubezpieczenie i nadal ono obowiązuje, nie musimy zajmować się tym tematem do momentu jego zakończenia. Jeśli jednak właściciel poinformuje, że zamierza taką umowę wypowiedzieć, powinien zawrzeć tę informację również w umowie kupna-sprzedaży.

Jeśli polisa OC nie jest opłacona w całości i jako nowy właściciel musisz dokonać płatności składki, warto zgłosić się do ubezpieczyciela i poprosić o to, aby ponownie przeliczył składki, ponieważ każdy kierowca oceniany jest za swoją bezwypadkową historię jazdy oraz wiek i inne czynniki. Być może ubezpieczyciel obniży kolejną składkę, z uwagi na lepszą historię, niż w przypadku poprzedniego właściciela pojazdu.

Musisz pamiętać o tym, że kupno samochodu używanego nie oznacza, że polisa będzie się sama automatycznie przedłużała. Jeśli właśnie się kończy, musisz samodzielnie wykupić nową. Ważne, aby się z tym nie spóźnić, ponieważ kary za brak ważnego OC są bardzo wysokie

Jak zarejestrować samochód z zagranicy?

Również zakup używanego auta z zagranicy związany jest z wieloma formalnościami. Najważniejsze jest przetłumaczenie wszystkich dokumentów przez tłumacza przysięgłego, ponieważ tylko taka forma jest akceptowalna w polskich urzędach. W przypadku pojazdów pochodzących z Unii Europejskiej powinieneś przygotować dokumentację taką, jak:

 • dowód rejestracyjny samochodu,
 • wniosek o jego rejestrację,
 • dowód własności auta,
 • zaświadczenie potwierdzające zwolnienie z akcyzy,
 • dokument potwierdzający ważność badania technicznego i wskazujące termin.

Razem z dokumentami konieczne jest również złożenie tablic rejestracyjnych, jeśli auto było już rejestrowane. W przypadku współwłasności, konieczne jest załączenie do dokumentacji pełnomocnictwa drugiej osoby.

Kupując samochód z innego kraju zwróć uwagę na jakość jego opon. Jeśli są to opony całoroczne, bardzo ważne jest, aby były dobrej jakości i nie miały zużytego bieżnika. W przypadku opon letnich lub zimowych, zapewne będziesz musiał zaopatrzyć się również w drugi komplet, chyba, że sprzedawca dołączył je do pojazdu.

Urząd skarbowy na deser – czy trzeba zgłosić zakup samochodu?

Kupując używany pojazd musisz pamiętać o konieczności opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Termin na dokonanie płatności wynosi 14 dni od dnia zawarcia umowy. Jeśli nie dopełnimy takiej formalności, Urząd może na nas nałożyć karę wynoszącą od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy, w zależności od wartości pojazdu. Wysokość takiego podatku wynosi 2% od ceny na umowie. Jeśli jednak zaniżymy wartość pojazdu w umowie, urzędnik ma prawo zakwestionować wysokość opłaconego przez nas podatku i podnieść jego wysokość.

Rejestracja używanego samochodu krok po kroku

Wielu kierowców zastanawia się co po zakupie samochodu używanego muszą zrobić. Na szczęście rejestracja pojazdu nie jest trudna. W ciągu trzydziestu dni od zawarcia umowy powinieneś zgłosić ten fakt w wydziale komunikacji w swoim mieście. W przypadku braku dokonania zgłoszenia w terminie, może zostać na nas nałożona kara w wysokości aż tysiąca złotych. Kupując pojazd w kraju, powinieneś przygotować następujące dokumenty:

 • wniosek o rejestrację samochodu,
 • dowód własności,
 • dowód rejestracyjny poprzedniego właściciela oraz potwierdzenie ważności badania technicznego,
 • kartę pojazdu – jeśli taka była wydana,
 • ważną polisę OC (jedynie do wglądu),
 • dokument tożsamości.

 

Jeśli tablice rejestracyjne będą zmieniane, powinieneś dostarczyć również te stare. Opłata za przerejestrowanie pojazdu wynosi w Polsce 180,50 zł. Jeżeli jednak samochód podlegał rejestracji w tym samym wydziale komunikacji, opłata jest obniżana o kwotę wynoszącą 100 zł. Wszystkich formalności dokonasz również w ciągu jednego dnia.

Bardzo ważne, abyś dokładnie sprawdził opony letnie lub zimowe dołączone do samochodu. To nowy właściciel odpowiada za ich stan techniczny, a zbyt niski bieżnik może skończyć się mandatem policyjnym w trakcie kontroli drogowej. Opony to również bardzo ważny czynnik gwarantujący odpowiedni komfort jazdy oraz jej bezpieczeństwo. Jeśli stare nie są w dobrym stanie, najlepiej jest zainwestować w nowy model.