Łańcuchy śniegowe

Większość kierowców przyznaje, że zima jest dla nich najcięższym okresem. Śnieg, lód i błoto sprawiają, że warunki na drogach są trudne i  niebezpieczne. Kiedy pojawiają się skrajne utrudnienia, wówczas pomocne mogą się okazać łańcuchy śniegowe. W niektórych miejscach są one wręcz wymagane lub zalecane. Kiedy i w jaki sposób z nich korzystać?

Czym są i jak działają Łańcuchy śniegowe?

Konstrukcja zbudowana jest ze stalowej siatki, którą montuje się na koła osi napędowej pojazdu. W przypadku samochodów z napędem 4x4, łańcuchy trzeba zamontować na obie osie. Drut, którego używa się w splocie powstaje z chromu, niklu i manganu. Niekiedy stosowany jest także tytan, aby produkt zyskał dodatkową trwałość i wytrzymałość. W sklepach można również znaleźć łańcuchy tekstylne. Bardzo popularnym modelem łańcuchów wybieranych w Polsce jest oberland kettenstar, który cechuje się dobrą jakością i rozsądną ceną.

Śniegowe łańcuchy stosuje się wtedy, kiedy nawierzchnia jest zaśnieżona oraz oblodzona i zdarzają się poślizgi i niebezpieczne wypadki. Pozwalają na zwiększenie przyczepności i poprawę kontroli nad prowadzonym samochodem. Na terenach górskich zdarzają się miejsca, gdzie znaki informują o konieczności ich stosowania. Należy w takiej sytuacji bezwzględnie zamontować opony zimowe, a następnie odpowiednio dopasowane do pojazdu łańcuchy. Wyjeżdżając zimą w tereny górskie, warto zapakować ze sobą komplet takich łańcuchów na wszelki wypadek.

Jak jeździć przy zamontowanych łańcuchach?

Większość dostępnych w Polsce łańcuchów, również łańcuchy alpin opinie zbiera bardzo pochlebne. Trzeba jednak wiedzieć, w jaki sposób się z nimi poruszać. Specjaliści zalecają, aby bezwzględnie przestrzegać poniższych zasad:

  • nie wolno mocno hamować,
  • nie wolno dynamicznie wciskać gazu,
  • co jakiś czas trzeba zatrzymać się, aby sprawdzić, czy stan i napięcie łańcuchów zamontowanych na kołach są prawidłowe.

Założone łańcuchy śniegowe test powinny mieć przeprowadzany co kilka kilometrów, aby nie spadły i nie powstało zagrożenie dla podróżujących pojazdem. W trudnych, zimowych warunkach trzeba o to dbać.

Jak dopasować odpowiednie łańcuchy śniegowe?

Zimą warto stosować wysokiej klasy ogumienie przeznaczone do takich warunków, na przykład opony Continental. Wybierając łańcuchy również inwestujemy w bezpieczeństwo, dlatego najlepiej wybierać z oferty producentów, którzy znani są ze swojej wysokiej jakości i profesjonalizmu. Na przykład łańcuchy pewag opinie zbierają bardzo korzystne wśród kierowców i innych pasjonatów motoryzacji. Produkt markowy i często również droższy zwykle cechuje się większą trwałością, a tanie modele nie spełniają podstawowych oczekiwań. Bywa, że szybko się zużywają i trzeba inwestować wtedy w kolejne modele.

Właściciel auta musi znać rozmiar swoich opon, aby dopasować właściwe łańcuchy. Konieczna jest też weryfikacja w instrukcji samochodu, czy właściciel dopuszcza w ogóle dla danego rozmiaru koła montaż tego typu zabezpieczenia. Najlepiej sprawdzić też przed zakupem, czy samochód posiada felgi w fabrycznych rozmiarach.

Ważną kwestią jest też określenie, w jakich warunkach łańcuchy będą stosowane. Inne przeznaczone są bowiem do tych ekstremalnie ciężkich, a inne do lekkich i średnich. Dzięki posiadanym informacjom, można dokonać właściwego zakupu. Kierowca powinien przeprowadzić test łańcuchów śniegowych, zanim wyruszy z nimi w poważną trasę. Najlepiej zrobić to w miejscu, gdzie nie ma dużego ruchu i nie powoduje to niebezpieczeństwa dla innych uczestników ruchu drogowego. Dopiero, kiedy mamy pewność sprawnego działania łańcuchów, można przystąpić do drogi.