Jazda na przebitej oponie - dozwolona czy nie?

Jazda na przebitej oponie jest wyjątkowo niebezpieczna i zagraża zdrowiu, a nawet  życiu kierowcy takiego pojazdu oraz innych uczestników  ruchu drogowego. Niezależnie od tego, czy przebita opona nagle pękła, czy też poruszasz się na ogumieniu, z którego powietrze ulatuje stopniowo – musisz wiedzieć, jak zachować się prawidłowo i zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa. Statystyki jasno wskazują, że problemy z ogumieniem to jedna z częstych przyczyn wypadków i zdarzeń drogowych, których można by było uniknąć.

Aby mieć pewność, że jeździsz sprawnym autem, powinieneś zwracać uwagę nie tylko na uszkodzenia opon, które mogą pojawić się w trakcie jazdy, ale również na samo zużycie opon, które nie są wieczne i wymagają wymiany co jakiś czas. Zaleca się, aby wymieniać je na nowe, kiedy bieżnik osiąga wysokość 4 mm – dotyczy to opon zimowych. Opony letnie możesz zaś użytkować do 3 mm. Co prawda prawo polskie zezwala na jazdę na ogumieniu, którego bieżnik ma wysokość 1,6 mm, jednak nie warto ryzykować. Za brak spełnienia tego wymogu, można zostać ukaranym mandatem karnym podczas kontroli drogowej, jak również ubezpieczyciel ma możliwość odmówienia wypłaty odszkodowania, ponieważ świadczy to o braku sprawności technicznej pojazdu.

Przebita opona

Każde, nawet najwyższej klasy ogumienie może zostać z łatwością przebite przez ostry przedmiot, który znajdzie się na jego trasie. Dlatego tak ważne jest dostosowanie prędkości i stylu jazdy do rodzaju nawierzchni drogowej. Jeśli pojawia się delikatny flak w oponie i uszkodzenie jest niewielkie, może udać się dojechać na nim do najbliższego wulkanizatora, który zajmie się problemem szybko. Jeśli wozisz przy sobie zestaw naprawczy – możesz uszczelnić oponę przy pomocy pianki, ale bardzo ważne jest, żebyś stale sprawdzał ciśnienie w oponie i w razie czego, reagował.

Specjaliści zalecają, aby nie usuwać samodzielnie niewielkich gwoździ, czy innych ostrych przedmiotów z ogumienia, ponieważ powietrze ucieknie błyskawicznie. Jeżeli opona została przebita przez duży przedmiot, powinieneś w takiej sytuacji wymienić koło na zapasowe, aby móc bezpiecznie jechać dalej.

Jazda na kapciu

Zwykle przebicie opony w samochodzie pojawia się w najmniej spodziewanym momencie. Jeśli stanie się to na miejskiej drodze, nie powinno stanowić większego problemu. Dużo gorzej, jeżeli opona pęknie na skutek jakiegoś zdarzenia, kiedy poruszasz się na autostradzie, albo innej drodze szybkiego ruchu. Wówczas jazda na kapciu jest wyjątkowo niebezpieczna. Przede wszystkim, powinieneś w takiej sytuacji zachować spokój, ponieważ gwałtowne manewry mogą doprowadzić do tragedii. Bardzo ważne jest stopniowe wytracanie prędkości – pedał gazu powinieneś puszczać bardzo powoli i nigdy nie dociskaj w takiej sytuacji hamulca. Przyspieszenie pozwoli Ci ustabilizować samochód. Kiedy auto jest już opanowane, możesz zacząć zwalniać i zatrzymywać się. Najlepiej wezwij wówczas specjalistę, który pomoże Ci w wymianie opony.

Wszystkie rodzaje ogumienia – opony dostawcze, do aut osobowych i sezonowe mają prawo pękać, również te klasy premium. Uzależnione jest to w dużej mierze od rodzaju nawierzchni.

Dzięki nowoczesnym propozycjom różnych firm przebita opona nie jest już tak niebezpieczna, jak kiedyś. Ogumienie Run Flat pozwala przejechać w takiej sytuacji nawet 80 kilometrów. Jest to rozwiązanie stanowczo podnoszące komfort użytkownika, który nagle nie musi zatrzymywać się, ani szukać od ręki wulkanizatora, tylko spokojnie może udać się do najbliższego serwisu.