Co zrobić ze starymi oponami?

Każdy, kto staje przed koniecznością wymiany opon, zostaje także z problemem, jakim są te zużyte. Trzeba się przecież jakoś ich pozbyć, a nie jest to wcale łatwe. Wiadomo, że śmieci, w tym gumy nie można palić. Nie można także wyrzucić ich do kontenera na odpady komunalne, ponieważ utylizacja tego typu materiałów jest określona specjalnymi przepisami, zgodnie z którymi stare opony muszą zostać poddane recyklingowi. Wiele osób nie wiedząc co z nimi zrobić, składuje je latami w garażu czy na podwórku. Jest to jednak nielegalne działanie. Co zatem można zrobić ze zużytym ogumieniem? Czy da się coś zrobić z opon? Jak się ich pozbyć w zgodzie z prawem?

Stare ogumienie zostawić można w specjalnych punktach odbioru, np. w zakładzie wulkanizacyjnym, czy serwisie wymiany opon. Często może się to jednak wiązać z dodatkową opłatą, ponieważ ustawy nie określają, kto powinien zapłacić za wywóz. Warto się więc wcześniej upewnić, czy zużyte ogumienie można bezpłatnie zostawić.

Na terenie każdej gminy działają Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), a jeśli nie, to gmina ma obowiązek zorganizować odbiór starych opon. Informacje o terminach są podawane zazwyczaj wraz z harmonogramem wywozu śmieci. A może warto zastanowić się, co można zrobić z opony samochodowej? Czy na pewno nadaje się tylko na śmietnik?

Inna droga – kreatywne sposoby na wykorzystanie zużytych opon

Chociaż składowanie dużych ilości opon bez specjalnego pozwolenia jest nielegalne, nikt nie ukarze nas za wykorzystanie pojedynczych sztuk w naszym ogrodzie. Można robić prawdziwe cuda z opon, a jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest nadanie im drugiego życia, wykorzystując chociażby zużyte opony w ogrodzie. Pamiętać należy jednak, żeby ostatecznie trafiły one jednak do utylizacji.

Doniczki, kwietniki i rzeźby ogrodowe – wszystko z opon

Wiadomo, że ozdoby i dekoracje ze sklepu są drogie i nie zawsze mamy na nie wystarczająco pieniędzy. Poza tym to produkty produkcji masowej. Spotkać można je w wielu domach i ogrodach. A gdyby tak wykorzystać stare opony co zrobić ze zużytym ogumieniem? Warto je wykorzystać i wykonać coś własnoręcznie. Takie samodzielnie wykonane elementy dadzą ogromną satysfakcję i odmienią wygląd ogrodu. Z opon zrobić można doniczki, które będą nie tylko trwałe, ale także odporne na warunki atmosferyczne. Nie straszny im mróz ani upał. Nie popękają pod wpływem zimna, nie rozbiją się po uderzeniu piłką.

Rabatki sadzone w oponach ograniczają rozrost kwiatów oraz znacznie łatwiej usuwa się z nich chwasty. Bardzo efektownie prezentować będzie się koło powieszone na ścianie z zasadzonymi kwiatami w środku. Kreatywne osoby bez problemu stworzą z opon rzeźby ogrodowe i oryginalne ozdoby. Popularne jest teraz wieszanie ogumienia na łańcuchach na ścianach budynków. Ciekawie się to prezentuje zwłaszcza na drewnianych czy ceglanych murach. Opony idealnie nadają się, aby zrobić z nich zestaw wypoczynkowy. Fotel, pufa czy stolik z opon? Tak, to możliwe! Wystarczy trochę mocnego sznurka oraz drewna.

Gumowy plac zabaw

Zużyte opony w ogrodzie to także idealny pomysł na plac zabaw dla dzieci. Potrzebne jest trochę starego ogumienia, miejsca, czasu i chęci. Guma jest bezpiecznym materiałem. Amortyzuje wstrząsy i jest miękka, w razie uderzenia nie wyrządzi więc krzywdy. Można być pewnym, że dzieci będą zachwycone, a satysfakcja ze zrobienia takiego placu- bezcenna. Gotowe zestawy są bardzo drogie oraz mają ograniczoną ilość elementów. Samodzielne budowanie pozwoli zaoszczędzić pieniądze, ale także stworzyć wymarzone miejsce do zabawy, odpowiadające potrzebom dzieci. Z opon wykonamy huśtawki, piaskownice, drabiny, tor przeszkód, a nawet konstrukcję do wspinania.

Przeszkoda dla ekstremalnych biegaczy

Co można zrobić z opony samochodowej oprócz dekoracji i placu zabaw? Zużyte ogumienie bardzo często wykorzystywane jest w sporcie. I to od dawna! Kiedyś stosowane głównie w wojsku jako przeszkody na poligonach. Obecnie korzysta się z opon na zajęciach z crossfit’u, czy na różnych zawodach siłowych. Są nieodłącznym elementem ekstremalnych zawodów biegowych, takich jak Runmageddon. To bieg, który naszpikowany jest różnymi przeszkodami. Od czołgania się w błocie, poprzez konieczność pokonania utrudnień. Do ich budowania wykorzystuje się właśnie stare opony. Są tanie, odporne na uszkodzenia oraz bezpieczne. Wykonane z miękkiej gumy ograniczają ryzyko zranienia. Z opon robi się takie przeszkody jak:

·         wysoką ścianę wykonaną z opon wiszących na łańcuchu – znajomość wspinaczki jest tu bardzo przydatna,

·         przerzucanie opon – wykorzystywane w przemyśle wielkie opony należy przemieścić z jednego punktu do drugiego,

·         dywan z opon – test skoczności – należy przeskakiwać pomiędzy ułożonymi oponami na ziemi,

·         wał z opon – zazwyczaj znajduję się nad taflą błota, a uczestnicy muszą przeczołgać się przez ciasną przestrzeń pomiędzy przeszkodą a ziemią,

·         przeszkoda wykonana z opon wiszących na łańcuchach – pokonać ją należy, wykorzystując siłę rąk,

·         wąski tunel – tworzą go ułożone obok siebie pionowo opony,

·         małpi gaj – znana z dzieciństwa przeszkoda, wykonana z lin zwisających z opon.

Tak naprawdę możliwości wykorzystania zużytego ogumienia są nieograniczone. Zużyte opony w ogrodzie to sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, efektywną aranżację miejsca i w końcu sposób na praktyczne przechowanie opon do czasu, aż zostaną przekazane do utylizacji.