Opór toczenia opony – jak wpływa na nasze finanse?

Na ogumienie naszego samochodu podczas jazdy oddziałuje kilka różnych czynników. Zjawiska takie, jak grawitacja, przyczepność nawierzchni, opór powietrza i masa pojazdu dobre opony muszą  cały czas przezwyciężać. Opór toczenia ma również wpływ na ekonomię jazdy. Czym jest i co oznacza dla osób użytkujących opony samochodowe? Podpowiadamy.

Czym jest opór toczenia opony?

Zastanawiając się nad tym, co to jest opór toczenia opony warto wyobrazić sobie całkiem gładką oponę, która porusza się po idealnie równej nawierzchni. Taka opona nie podlega żadnemu zewnętrznemu spowalnianiu. Na jadący pojazd zawsze oddziałują jednak określone siły fizyki, które mogą bardzo utrudniać jazdę. Pomimo tego, nasze samochody są w stanie poruszać się, właśnie dzięki oporowi toczenia. Jest to odpowiednio wyliczony i zbadany stosunek energii wkładanej w poruszanie się, a czynnikami zewnętrznymi w postaci sił spowalniających auto.

 

Jak opory toczenia wpływają na spalanie? Czy opony o zmniejszonym oporze toczenia są tańsze?

Podczas jazdy każda opona ugina się co jakiś czas, kiedy ma kontakt z nawierzchnią, ale po chwili wraca do swojego poprzedniego ułożenia i kształtu. Nawet bardzo krótkie odkształcenia ogumienia oznaczają utratę energii, a więc koszty finansowe.

Co ciekawe, opory toczenia opon stanowią aż siedemdziesiąt procent sił fizycznych oddziałujących na ogumienie podczas jazdy. Zwiększa się więc znacznie zużycie paliwa na takich samych odcinkach jazdy. Oznacza to, że na przykład opony Dębica umożliwiające uzyskanie niskich oporów toczenia konkretnego samochodu pozwalają na oszczędność nawet 25% paliwa. Dla wielu kierowców będzie to spora suma.

 

Co wpływa na wysokość oporów toczenia?

Co ma bezpośredni wpływ na opór toczenia opon?

  • Masa – im mniejsza, tym niższy opór,
  • opór aerodynamiczny – wraz z jego wzrostem, rośnie również opór toczenia, a dzieje się tak przy wzrostach osiąganej przez auto prędkości,
  • zbyt niskie ciśnienie w oponach,
  • mikropoślizg – chwilowa utrata przyczepności przez odkształcenia opony zwiększa opór toczenia,
  • kształt bieżnika i jego budowa.

Tak naprawdę odpowiedni bieżnik ma tu ogromne znaczenie, ponieważ może zmniejszyć współczynnik tarcia opony nawet o 60%. Warto więc zainwestować w odpowiedni model ogumienia, jeśli mamy taką możliwość, ponieważ zyskujemy następnie na kosztach zużytego przez auto paliwa.

 

Obniżenie poziomu oporu toczenia = spadek przyczepności opony. Czy to prawda?

Niektórzy użytkownicy niesłusznie uważają, że obniżenie poziomu oporu toczenia oznacza również spadek przyczepności opony. Obecnie na rynku dostępne są bardzo nowoczesne pod względem technologicznym opony Pirelli i wielu innych producentów, którzy wybierają mieszanki gum odpowiednie do różnych warunków, które zapewniają doskonałą przyczepność przy jednoczesnym niwelowaniu skutków oporu toczenia.

 

Opór toczenia a etykieta opony. Jak czytać oznaczenia?

Od jakiegoś czasu obowiązkiem producenta ogumienia jest etykieta, na której znajduj się najważniejsze osiągi opony, w tym również poziom jej oporów toczenia. Warto pamiętać o tym, że wyższa klasa paliwowa oznacza współczynnik tarcia.

 

Opór toczenia opony – tabela:

Indeks oporu toczenia określa efektywność paliwową opony. Im wyższy jest ten współczynnik dla danego produktu, tym większe zużycie paliwa przez samochód. Dostępne są opony opór toczenia klasa a aż do g. Przed zakupem nowego kompletu opon najlepiej zapoznać się szczegółowo z ich etykietą i wszystkimi oznaczeniami. Jeśli nie masz pewności, czy dobrze czytasz wytyczne producenta i jego oznaczenia, skonsultuj się zawsze ze sprzedawcą, który powinien doradzić wybór najlepszych opon do konkretnego pojazdu i określonego stylu jazdy.

Warto wiedzieć bowiem o tym, że opony o najmniejszym oporze toczenia mogą znajdować się w różnych klasach. Ogumienie klasyfikowane na podstawie jego ceny rynkowej jest bardzo mylnym rozwiązaniem dla wielu użytkowników, którzy te najdroższe oceniają jednocześnie jako najbardziej ekonomiczne i bezpieczne. Faktycznie, nie jest to prawdą i można nabyć komplet nowoczesnych pod kątem technologicznym i bezpiecznych opon w bardzo korzystnej cenie.