Oznaczenia felg – jak je czytać?

Kupując nowe felgi z pewnością spotkałeś się z symbolami, które producent wybija na ich obręczach. Dzięki ciągom cyfr i liter możesz dowiedzieć się, jaki jest  rozmiar felgi, jej szerokość i osadzenie ET. Jakich informacji jeszcze możesz szukać na felgach? Czym jest ET felg samochodowych, litera J i inne? Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz więcej na temat oznaczeń na felgach. Mają one bowiem spore znaczenie dla różnych parametrów i samej konstrukcji felgi.

Oznaczenia felg

Aby móc sprawdzić ET, musisz odczytać jej parametry. Jakie informacje znajdziesz?

 • Szerokość felgi,
 • średnica felgi,
 • jej osadzenie, a więc odległość w mm pomiędzy powierzchnią montażową a powierzchnią symetrii felgi.

 

Poza tym, kluczową informacją jest rozstaw szpilek, a więc śrub i ich rozmiar, który również powinien być określony przez danego producenta. Nie musisz więc samodzielnie mierzyć rozstawu śrub. Powinieneś pamiętać o tym, że oznaczenia alufelg i felg wykonanych ze stali są zawsze takie same. Bez trudu rozpoznasz więc właściwy rozmiar śrub, jaki będzie pasował do Twojego samochodu. Nie spiesz się podczas zakupów, ponieważ tylko dobrze dopasowana felga będzie współpracowała z oponą i pozostałymi elementami.

 

Profile felg, czyli co to znaczy JJ…

Profil felgi jest kolejną istotną informacją. J oznacza profil kołnierza koła, a ten występuje w wielu różnych rodzajach:

 • A – przeznaczone do użytkowania w motocyklach, rowerach, skuterach, ciężarówkach i wózkach widłowych,
 • B – stare felgi spotykanie niekiedy w modelach zabytkowych samochodów, na przykład w Garbusie,
 • D – motocyklowe, rowerowe, skuterowe i przeznaczone dla ciężarówek,
 • E- odpowiednie dla ciężarówek, traktorów rolniczych,
 • F – dla wózków widłowych, ciężarówek i półciężarówek,
 • G i H – dla ciężarówek i półciężarówek,
 • J – dla aut osobowych,
 • JJ – dla pojazdów terenowych z napędem na cztery koła,
 • W – dla ciągników rolniczych.

 

Występuje jeszcze kilka dodatkowych oznaczeń dla konkretnego rodzaju opon. Niektóre dotyczą różnych opon stosowanych w rozmaitych samochodach, a wiele z nich przeznaczonych jest do samochodów klasycznych i zabytkowych, które bardzo rzadko spotyka się na naszych drogach. Jeśli oznaczenie felg jest dla Ciebie zagadkowe, zapytaj sprzedawcę, który powinien posiadać odpowiednią tabelę i dokładnie wskazać Ci, co i jak.

 

Profil kołnierza – ważny parametr

Rozmiary felg mają bardzo duże znaczenie, podobnie jak przekrój ich obręczy. Nie wolno stosować felg przeznaczonych do konkretnego rodzaju pojazdów, jeżeli profil kołnierza nie jest odpowiedni. Również kupując opony całoroczne i sezonowe musisz zwrócić uwagę na ten parametr. Jeśli nie jesteś pewien, najlepiej upewnij się u sprzedawcy, ponieważ takie działanie jest niedozwolone. Sam rozmiar zawsze wskazywany jest przez producenta, który udostępnia je w sprzedaży. Musi bardzo dokładnie podać wszelkie parametry, ponieważ tylko idealne dopasowanie poszczególnych elementów gwarantuje, że opony będą zachowywały się na drodze w odpowiedni sposób i wykorzystywały swój cały potencjał.

 

Profil przekroju

Na końcu kodu na oznaczeniach widoczne jest zwykle H2, czyli symbol, który wskazuje profil przekroju felgi, jaką zamierzamy kupić. Tak zwane garby są stosowane przez producentów, aby ich felgi zyskiwały sztywność. Wzór musi być bardzo ściśle przestrzegany. Każda felga opis ma bardzo dokładny, aby kupujący mógł optymalnie dopasować ją do pozostałych elementów i miał pewność, że jest dokładnie taka, jak być powinna. Można zapoznać się z tabelami, które udostępniają zwykle producenci, żeby znacznie łatwiej było dokonać właściwego i bezpiecznego wyboru.

 

Standardy przygotowania konturu felgi

Producenci felg stosują obecnie kilka różnych wzorów sporządzania ich konturów, podobnie jak w przypadku opisywanych wcześniej kołnierzy obręczy. Zwykle udostępniają oni tabele, z których można wywnioskować, czy kontur felgi dla danej opony jest odpowiedni. Najlepsze modele, jak na przykład opony Michelin i innych producentów mają bardzo ściśle określone parametry, którymi powinieneś się kierować.

Tabela będzie prezentowała kształty wnętrza oferowanych przez producenta felg i wskazywała, jakie jest nachylenie ścianki. Dzisiaj każdy producent opon, jak również felg wykorzystuje swoje własne, bardzo nowoczesne technologie, dlatego tak istotną kwestią jest optymalne dopasowanie wszelkich parametrów przy dokonywaniu zakupów. Artykuły motoryzacyjne nie należą do tanich, więc warto zadbać o ich idealne dopasowanie, żeby poprawić komfort swojej jazdy i jej bezpieczeństwo.

 

Inne profile felg

Wśród dostępnych profili można również znaleźć poniższe:

 • flatbase,
 • semi drop,
 • drop-centre,
 • 15° drop centre,
 • divided.

 

Te oznaczenia felg ET przeznaczone są jednak do samochodów ciężarowych, półciężarowych oraz popularnych maszyn rolniczych, jak ciągniki, czy inne. Właściciele samochodów osobowych nie powinni na nie w ogóle zwracać uwagi i rozważać ich zakupu. Muszą skupiać się na oznaczeniach, które odpowiednie są dla posiadanych przez nich pojazdów.