Opony do SUVa - jak dobrać odpowiednie?

Samochody zaliczane do SUVów cieszą się od dobrych kilku lat ogromną popularnością. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że na rynku motoryzacyjny święcą aktualnie prawdziwe tryumfy. Producenci oferują coraz to nowsze rozwiązania, które sprawiają, że na zakup takich samochodów decyduje się coraz więcej osób. Decydując się na SUVa, należy pamiętać, aby kupić odpowiednie opony SUV. Podobnie jak w przypadku zwykłych samochodów osobowych nie wszystkie dostępne opony zagwarantują perfekcyjną jazdę w każdych warunkach. Podpowiadamy więc jakie są dobre opony zimowe do SUVa, a także jakie będą najlepsze te na lato.

Czy dedykowane opony SUV to tylko chwyt marketingowy?

SUV to samochód, który określany jest jako sportowo – użytkowy. Ci, którzy decydują się na ich produkcję muszą zadbać o to, aby skutecznie połączyć dwa na pozór zupełnie sprzeczne ze sobą światy. Jeden to świat jazdy w terenie, drugi zaś to czysta jazda rekreacyjna.

SUVy, które mają napęd jednoosiowy zasadniczo od samochodów osobowych różnią się jedynie gabarytami oraz prześwitem. W efekcie zimowe opony oraz te letnie to na ogół dokładnie te same modele ogumienia, co w przypadku samochodów osobowych. Jedyne, co je odróżnia to wyższe indeksy nośności oraz prędkości. Dzięki temu takie opony letnie SUV i opony zimowe doskonale znoszą zarówno większą moc silnika, jak i większe obciążenia.

Stosowane przez producentów technologie są do siebie bardzo podobne. Najważniejsza różnica to stosowanie wzmacnianej konstrukcji w przypadku opon przeznaczonych do SUVów. Warto wiedzieć, że opony zimowe do SUVa i opony letnie często oznaczane są symbolem XL. Jeśli taki symbol dostrzeżemy na oponach, możemy być pewni, że są to opony stworzone z myślą o tej grupie samochodów.

Uwaga kierowcy samochodów z napędem 4x4

Jeśli jesteśmy posiadaczami SUVa wyposażonego w napęd na cztery koła, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kompletu takich samych opon. Oczywiście obowiązujące aktualnie przepisy prawa nie zabraniają, aby na osiach znajdowały się różne pary ogumienia, ale warto pamiętać, że mogłoby to wpłynąć negatywnie na kondycję pojazdu. Wszystko przez system przenoszenia napędu. Różne opony to nierównomierna praca kół. A to sprawia, że wspomniany system nie pracuje prawidłowo. Dlatego chcąc kupić letnie opony do SUVa czy opony na zimę lepiej postawić na cały komplet.

Czym kierować się przy wyborze opon do SUVa?

Jeśli chodzi o opony letnie SUV i opony zimowe, to znaczna część dostępnych modeli jest po prostu rozszerzeniem rozmiarówki opon przeznaczonych do zwykłych samochodów osobowych. Nie zawsze tak jednak jest. Coraz więcej producentów decyduje się na produkcję opon dedykowanych SUVom. Takie opony powstają przy zastosowaniu nieco innych rozwiązań technologicznych. Produkuje się je z trwalszej mieszanki gumy, co sprawia, że dobrze znoszą zarówno większą masę pojazdu, jak i jego sztywniejsze zawieszenie.

Jeśli chodzi o opony dedykowane SUVom – zarówno opony zimowe do SUVa, jak i opony letnie – to wyróżnia się ich kilka rodzajów. Są to opony:

·         autostradowo – szosowe;

·         sportowo – rekreacyjne;

·         terenowo – szosowe.

 

Te pierwsze gwarantują komfort jazdy. Są stworzone z myślą o podróżowaniu po asfaltowych drogach. Ich cechą charakterystyczną jest większe zbicie bloków znajdujących się w strefach bocznych. To właśnie dzięki temu ryzyko odkształcania opony podczas jazdy jest zdecydowanie mniej. Plusem tych opon jest to, że nie generują one znacznego hałasu, co sprawia, że podróżowanie jest prawdziwą przyjemnością.

Opony sportowo – rekreacyjne – zarówno letnie opony do SUVa, jak i te przeznaczone na zimę – pozwalają na zdecydowanie bardziej dynamiczną jazdę. Powinni zdecydować się na nie posiadacze samochodów wyposażonych w silnik o większej mocy. Opony te skonstruowane są tak, aby manewrowanie nawet przy znacznych prędkościach było prostsze i bardziej efektywne. Niestety, warstwa tłumiąca w tych oponach jest znaczne cieńsza. Oznacza to, że podczas jazdy może pojawić się większy hałas. Dlatego takie opony to najczęściej opony letnie SUV.

Opony terenowo – szosowe uznawane są za najbardziej uniwersalne. Budowa bloków w ich przypadku jest wyższa, a odstępy między elementami bieżnika są znacznie większe. Z uwagi na dość trwałą konstrukcję z powodzeniem można udać się z takimi oponami w naprawdę trudny teren.

Letnie zimowe i całoroczne opony do SUVów – sezon ma znaczenie

Wybierając opony do SUVa – bez względu na to, czy mają to być opony 4x4SUV, czy też opony na zwykły napęd – należy zawsze uwzględnić warunki pogodowe, w jakich zamierzamy podróżować. Jeśli jesteśmy właścicielem SUVa na sztywniejszym zawieszeniu, nabiera to jeszcze większego znaczenia. Zadaniem opon jest zapewnienie nam solidnej przyczepności w czasie jazdy nawet wówczas, gdy warunki pogodowe są naprawdę trudne.

Opony zimowe do SUVa

Chyba żadnego kierowcy nie trzeba przekonywać, że zima to najtrudniejszy okres na podróże. Śnieg, lód, marznący deszcz – wszystko to sprawia, że odpowiedni dobór opon jest jeszcze ważniejszy. Dobre opony zimowe 4x4 SUV mają:

·         bardziej rozbudowany wzór bieżnika;

·         lamele umieszczone na blokach.

 

Stosowana do produkcji opon zimowych mieszanka jest zdecydowanie bardziej elastyczna. Dzięki temu nawet wówczas, gdy temperatura powietrza spada naprawdę nisko opony nie twardnieją. Chcąc kupić opony zimowe do SUVa, warto szukać na nich symbolu 3PMSF. Jest to obowiązujące na terenie całej Europy oznaczenie, które mówi o tym, że opony zostały przystosowane do warunków panujących na drodze zimą.

Letnie opony do SUVa

Lato nie stawia tak dużych wymagań przed oponami jak zima. Dlatego opony letnie SUV to szeroki wybór opon różniących się między sobą budową bieżnika. W przypadku opon letnich bloki są bardziej obszerne, a ich powierzchnia bardziej gładka. Żebra przedzielone są wyraźnie widocznym rowkami. Cechą charakterystyczną opon letnich jest również dużo bardziej sztywna konstrukcja.

Kupując opony do SUVa, nie należy robić tego pochopnie. Zawsze należy zastanowić się nad własnymi preferencjami, tym gdzie zamierzamy jeździć, a także jaką porą. Pozwoli to wybrać opony, które zapewnią zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo.