Opony do driftu

Opony pełnią niezwykle istotną rolę w driftingu. To dzięki nim możliwe jest uzyskanie charakterystycznych śladów oraz dymu podczas wykonywania manewrów. Pasjonaci motoryzacji, a przede wszystkim driftingu uwielbiają, kiedy guma kruszy się, a bieżniki ogumienia odrywają w zastraszającym tempie. Na tym polega cała zabawa. Jakie opony do driftu wybrać, aby manewry były bezpieczne dla ich użytkownika i wystarczyły jak najdłużej? Podpowiadamy.

Drifting czyli poślizg kontrolowany

Większość osób drifting kojarzy przede wszystkim z filmami akcji i wyścigami ulicznymi, które są bardzo spektakularne. Ten widowiskowy i podnoszący adrenalinę sport polega głównie na tym, aby przejazd samochodem był jak najbardziej spektakularny i ciekawy. Prędkość odgrywa tu drugie miejsce. Technicznie rzecz ujmując, sport ten to głównie wykonywanie manewru zakrętu przy sporej prędkości, z jednoznacznym kontrolowanym poślizgiem. Powstaje przy tym wiele dźwięków i innych efektów, jak na przykład dym. Rolą kierowcy jest utrata przyczepności na tylnej osi, ale musi zachować przy tym kontrolę nad swoim pojazdem. Bardzo ważne jest, aby podczas driftu korzystać z odpowiedniego samochodu, ale technika jest tu podstawą. Im więcej treningów, tym większe szanse na spektakularne przejazdy. Kierowca musi posiadać również odpowiednie opony całoroczne, letnie lub zimowe, o czym za chwilę.

 

Jaka jest historia driftingu?

Jazdę bokiem zaczęto ćwiczyć w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to pasjonaci motoryzacji chcieli sprawdzić, w jaki sposób szybko i dynamicznie pokonać kręte drogi. Pierwsze kroki stawiali wówczas n serpentynach i górskich drogach, co było wyjątkowo niebezpieczne. Ponieważ publiczność pokochała drifting i chciała go podziwiać, zaczęto stopniowo przenosić wyścigi do miast i budować odpowiednie tory, które jednocześnie zwiększyły bezpieczeństwo. Pojawiły się też pierwsze zawody w drifcie.

 

Jakie opony do driftu sprawdzą się najlepiej?

Aby móc uprawiać ten sport, trzeba przygotować się na koszty. Konieczne są bowiem stałe naprawy samochodu i wymiana opon. Jeśli kierowca ma nieco szczęścia, komplet opon na tył starczy mu na kilka krótkich treningów, ale bywa, że przy dość gwałtownym manewrze, traci je już za pierwszym razem. Prawdziwi zawodowcy wykorzystują nawet kilka kompletów wysokiej jakości opon podczas jednego wieczora.

Jakie opony do driftu są najbardziej odpowiednie? Okazuje się, że w przeciwieństwie do pozostałych sportów motorowych, nie wszystkie opony muszą pochodzić z jednego kompletu. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że mogą zachowywać się w różny sposób podczas rozmaitych manewrów i zachować ostrożność. Najlepiej montować lepsze opony na przednią oś, ponieważ to ona odpowiada za sterowanie i przyczepność. Opony montowane z tyłu muszą zaś być podatne na nadsterowność i z łatwością wpadać w poślizgi, które są oczywiście przez kierowcę kontrolowane.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając opony do driftu?

Każdy kierowca trenujący drifty ma swoje personalne upodobania i preferencje, dlatego powinien dopasowywać ogumienie pod siebie. Istotna jest również kwestia tego, z jakiego pojazdu korzysta kierowca. Zwykle poleca się stosowanie szerszego ogumienia na tylnej osi pojazdu. Profesjonaliści korzystają głównie z marek premium, dedykowanych sportom motorowym. Popularne są na przykład opony Michelin, Pirelli. Kluczowe znaczenie odgrywać powinna wzmacniana boczna ściana gum, dla ich większej trwałości, ale również odporność na wysokie temperatury, które pojawiają się zawsze podczas wykonywania manewrów ostrych zakrętów. Takie modele nie wybuchają tak często, co zwiększa bezpieczeństwo kierowcy i nie naraża pojazdu na kolizję.