Opony całoroczne – poznaj opinie ekspertów

Kierowcy, zaopatrując się w opony mają dwie możliwości. Mogą kupić opony sezonowe, czyli zimowe lub letnie, a także wersje całoroczne. Wśród kierowców i ekspertów panują różne opinie na temat tego, która opcja jest lepsza i trudno o jednoznaczne zdanie. Całoroczne opony opinie mają jednak na tyle dobre, że są produkowane przez wszystkich producentów opon. Należą do nich zarówno marki ekonomiczne z najniższej półki cenowej, jak i marki średniej klasy i marki premium. Oznacza to, że nawet wymagający klienci mogą zainteresować się oponami całorocznymi, skoro również najbardziej renomowani producenci opon na świecie mają je w swojej ofercie.


Rynek opon całorocznych rośnie w siłę

Co prawda większość ludzi wychodzi z założenia, że całoroczne opony opinie mają nieco gorsze od wersji dedykowanych na lato i zimę, to rynek opon tego typu i tak jest ogromny. Ma to swoje uzasadnienie, gdyż w praktyce okazuje się, że opony w wersjach całorocznych wcale nie muszą aż tak bardzo odbiegać swoimi właściwościami na drogach, nawet w ekstremalnych warunkach. Biorąc pod uwagę, że jeżdżenie cały rok na tym samym komplecie opon jest mniej problematyczne, a także finansowo wychodzi korzystniej, to nie może dziwić, że opona całoroczna opinie zbiera tak pozytywne. Ten rynek z roku na rok rośnie, a grono zwolenników takich opon się powiększa, co znajduje odzwierciedlenie w produktach firm oponiarskich. Mają one coraz więcej modeli wielosezonowych w swojej ofercie i można bez problemu nabyć taki komplet opon praktycznie do każdego rodzaju auta w różnych rozmiarach. Są to takie opony jak na przykład opony Dębica lub innych firm, nawet tych bardziej renomowanych, jak opony Michelin.

Dla kogo powstają opony całoroczne?

Opony całoroczne czy warto, to pytanie, które zadaje sobie wiele osób przed nabyciem kompletu opon. Odpowiedź na to pytanie trzeba jednak umiejscowić w kontekście i powiedzieć, dla kogo właściwie powstają takie opony. Jeśli ktoś szuka najlepszych możliwych parametrów jezdnych i ma spore wymagania w tym zakresie, to trudno udowodnić, że kupowanie kompletu całorocznego jest lepszym wyborem, niż dobranie opon zaprojektowanych z myślą o konkretnych warunkach atmosferycznych. Opony specjalistyczne zawsze w skrajnych warunkach będą sprawowały się lepiej i jest to nieuniknione, jednak dla większości kierowców, wcale nie będzie to miało aż tak dużego znaczenia, jak mogłoby się wydawać. Osoby preferujące sportowy styl jazdy i posiadający bardzo mocne auta sportowe na pewno skorzystają z opon dedykowanych do konkretnych warunków. Osoby jeżdżące cywilnie mogą zaś pozwolić sobie na nieco odmienne podejście do tego zagadnienia.

Opony uniwersalne opinie mają dobre także wśród doświadczonych kierowców, którzy dużo jeżdżą, ale robią to w spokojny sposób. Jednym z podstawowych parametrów opony jest jej przyczepność. To od niej zależy bezpieczeństwo na drodze i to, czy auto nie będzie zbyt łatwo wpadało w poślizg na zakrętach lub nawet prostej drodze. Opony zimowe mają specjalnie dostosowane do tego bieżniki, podczas gdy opony letnie są nieco bardziej płaskie. Różnica jest dość duża, jeśli założy się letnie opony w zimie lub zimowe w lecie. Wtedy można odczuć tę różnicę diametralnie. Jeśli jednak założy się opony całoroczne, różnica nie będzie aż tak duża. Są one tak zaprojektowane, by bieżnik nie utrudniał jazdy latem po suchym i rozgrzanym asfalcie, a jednocześnie, by dobrze sobie radził zimą na śniegu i lodzie. Bieżnik, który jest połączeniem wersji zimowej i letniej stosowany w oponach całorocznych, idealnie sprawdzi się w polskich realiach, zwłaszcza dlatego, że ostatnie lata w Polsce stoją pod znakiem stosunkowo lekkich zim. O ile w Skandynawii lub regionach z podobnym klimatem takie podejście nie będzie odpowiednie, to w Polsce można śmiało jeździć cały sezon na oponach całorocznych i nie odczuć problemów z prowadzeniem pojazdu. Dlatego też całoroczne opony opinie zbierają tak dobre.

Wielosezonowe opony opinie mają też dobre wśród osób, które cenią sobie praktyczność. Zaopatrując się w dwa komplety opon na lato i zimę, trzeba je regularnie zmieniać. Biorąc pod uwagę, jak w Polsce wyglądają te dwa okresy w roku, trudno nawet przewidzieć, kiedy będzie trzeba zmienić opony. Dodatkowo często okazuje się, że warunki panujące w zimie są takie, że klasyczne opony zimowe właściwie nie są potrzebne. Mając więc jeden komplet opon, można zaoszczędzić nieco czasu na ich zmianie, a także pieniędzy. Wiąże się to z samym faktem, że wymiana opon wiąże się z koniecznością wizyty w zakładzie wulkanizacyjnym, ale nie tylko. Takie opony przede wszystkim są o wiele tańsze. Komplety specjalistyczne na lato i zimę są droższe, a ponadto trzeba mieć zawsze dwa komplety. Osoby chcące więc podejść do tego zagadnienia ekonomicznie, powinny rozważyć zakup opon całorocznych.

Czy warto wybrać opony całoroczne? – Łukasz Kusłak?

Opinie ekspertów o oponach są bardzo różne, jednak większość z nich ma na temat opon całorocznych dobre zdanie. Na pewno w sytuacjach ekstremalnych zawsze zaleca się stosowanie opon sezonowych, które są dedykowane do skrajnych warunków. W Polsce jednak, zwłaszcza dla osób, które jeżdżą spokojnie, nie zaleca się bezwzględnie kupowania dwóch kompletów opon. W zupełności wystarczy jeden komplet opon całorocznych, który może być eksploatowany nawet przez wiele lat.

Product Manager w Continental Opony Polska

Nawet eksperci, tacy jak specjaliści z Continental Opony Polska zwracają uwagę na to, że podczas codziennej jazdy w polskiej szerokości geograficznej kierowcy mogą sobie bez problemu, poradzić dysponując jedynie oponami całorocznymi, a wersje sezonowe nie są niezbędne, by móc przemieszczać się bezpiecznie. Wiążę się to, chociażby z faktem, że dzisiejsze opony całoroczne mają tak dobrane mieszanki gumy i rodzaje bieżników, że są świetnie dopasowane do skrajnie odmiennych warunków.

Michał Józefowicz – ekspert Bridgdestone

Specjaliści, tacy jak Michał Józefowicz z Bridgestone, czyli marki kojarzącej się ze sportami motorowymi mają podobne opinie. Wersje całoroczne dla osób, które nie oczekują sportowych osiągów, są w zupełności wystarczające.

Piotr Łukasiewicz- CSM Nexen Tire

Podobną opinię wyraża przedstawiciel CSM Nexen Tire Piotr Łukasiewicz zaznaczając, że do przeciętnego użytkowania opony całoroczne wydają się optymalnym kompromisem pomiędzy ceną a jakością opony i jej parametrami jezdnymi.