Obowiązek opon zimowych w Polsce

Polska należy do grupy trzynastu krajów Europy, w których nie występuje obowiązek jazdy na oponach zimowych. W związku z tym to kierowca decyduje, jakiego ogumienia używa w ciągu całego roku. Od wielu lat trwa jednak dyskusja nad bezpieczeństwem takiego rozwiązania. Właściciele pojazdów niejednokrotnie znajdują w takim podejściu sposób na oszczędności. W warsztatach samochodowych i wulkanizacyjnych ceny nowych opon oraz koszt ich wymiany jest często naprawdę wysoki. Na skutek nieuregulowania tej kwestii przez prawo drogowe opony zimowe mogą, lecz nie muszą być zmieniane co sezon. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z modeli letnich na oblodzonych drogach stwarza wysokie zagrożenie wpadnięcia w poślizg i spowodowania groźnej kolizji.

W jej wyniku narażone jest zdrowie i życie zarówno samego kierującego, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Wyższy poziom bezpieczeństwa to główny argument zwolenników dokonania zmiany w przepisach, które wprowadziłyby obowiązek używania opon zimowych w Polsce. Druga strona dyskusji sprzeciwia się prawnemu uregulowaniu tej kwestii ze względu na coraz łagodniejsze zimy, mniejszą ilość śniegu i wyższe temperatury w tym okresie. Twierdzą, że opony letnie są w stanie poradzić sobie w takich warunkach atmosferycznych. Eksperci zgodnie jednak podkreślają, że kierowcy powinni odwiedzić serwis wulkanizacyjny, gdy temperatura w ciągu dnia zacznie systematycznie spadać poniżej 7°C.

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Choć w Polsce nie są obowiązkowe opony zimowe, to z pewnością każdy kierowca, który kiedykolwiek doświadczył poślizgu, doceni ich obecność, zwłaszcza podczas poruszania się na oblodzonych drogach. Zdania w tej kwestii wciąż są jednak podzielone, a ustawa o wymianie opon po prostu nie istnieje. Należy więc kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem swoim, swoich pasażerów, a także innych uczestników ruchu drogowego. Na odpowiedni moment, aby wybrać się do warsztatu wulkanizacyjnego, wskazują aktualne warunki atmosferyczne. Kierowcy nie mogą czekać, aż pojawią się pierwsze przymrozki, gdyż grozi to kolizją.

Opony w Polsce powinny zostać wymienione z pewnym wyprzedzeniem. Jakim? Producenci opon, a także eksperci w dziedzinie ogumienia twierdzą, że najlepszym momentem zmiany modeli letnich na zimowe jest czas, kiedy średnia dobowa temperatura kształtuje się na poziomie około 7oC. Budowa zimówek sprawia, że są one odporne na twardnienie. W procesie ich produkcji wykorzystuje się bowiem miękką gumę. Specjalne mieszanki sprawdzają się nawet w najmroźniejsze dni. W ich składzie często występuje krzemionka połączona z olejkiem ze skórki pomarańczy, dzięki czemu struktura ogumienia jest niezwykle elastyczna. Ponadto porowata ich budowa zbiera śnieg i wyrzuca go poza pojazd, wspomagając tym samym hamowanie. Mimo że używanie opon zimowych w Polsce nie jest obowiązkowe, znaczna część kierowców decyduje się na ich coroczną wymianę, właśnie ze względu na kwestię bezpieczeństwa.

Obowiązek opon zimowych w krajach europejskich

Nie wszystkie kraje europejskie wprowadziły obowiązek opon zimowych. Jednym z takich państw jest właśnie Polska, Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Portugalia czy Holandia. Wybierając się w podróż do jednego z krajów Europy, warto wiedzieć, co przepisy drogowe mówią na temat ogumienia w sezonie zimowym. Obowiązkowe zimowe oponywystępują w następujących krajach:

·         Austria,

·         Białoruś,

·         Bośnia-Hercegowina,

·         Bułgaria,

·         Czechy,

·         Estonia,

·         Finlandia,

·         Niemcy,

·         Islandia,

·         Łotwa,

·         Litwa,

·         Macedonia,

·         Mołdawia,

·         Czarnogóra,

·         Rosja,

·         Serbia,

·         Słowenia,

·         Szwecja.

To właśnie w tych państwach istnieją specjalne przepisy, regulujące terminy wymiany opon, a także wykazujące wysokość kary za zlekceważenie tego wymogu. W Bułgarii nakaz opon zimowych obowiązuje od 15 listopada do 1 marca, choć możliwe jest również stosowanie opon całorocznych oraz letnich, ale wyłącznie w sytuacji, gdy bieżnik ma co najmniej 4 mm. W Austrii przepisy prawa stanowią, że dokonana zmiana opon od 1 listopada powinna trwać do 15 kwietnia. Podobny nakaz występuje w Czechach, przy czym kończy się on nieco wcześniej, bo 31 marca. W Estonii oraz w Finlandii kierowcy muszą odwiedzić serwis wulkanizacyjny przed 1 grudnia. Obowiązek zimowych opon w tych krajach trwa odpowiednio do 1 marca oraz do końca lutego. Kary na nieprzestrzeganie tych przepisów są różne i mogą wynosić od 49 euro w Luksemburgu do nawet 135 euro we Francji. W Polsce zmiana opon z letnich na zimowe nie jest ustanowiona prawem, ale zalecają ją eksperci w trosce o zdrowie i życie kierowców.