Montaż opon

Proces wymiany opon jest jedną z najbardziej powszechnych usług, świadczonych przez warsztaty samochodowe. Nie jest to jednak czynność tak łatwa, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Mechanik powinien zwrócić uwagę na wiele ważnych aspektów, takich jak prawidłowe wyważenie kół czy zachowanie w nich odpowiedniego ciśnienia. Niedostosowane ogumienie powoduje nie tylko dyskomfort podczas prowadzenia pojazdu, ale co ważniejsze, stwarza poważne ryzyko w ruchu drogowym. Jeżeli więc kierowca nie czuje się na siłach, aby samodzielnie dokonać wymiany, może zlecić zakładanie opony na felgę profesjonalnemu serwisowi wulkanizacyjnemu. Fachowcy przeprowadzą montaż w sposób sprawny, bezpieczny i z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi, takich jak klucz dynamometryczny. Należy także pamiętać, aby cały ten proces nie odbywał się przy mocno rozgrzanej piaście. W przeciwnym razie dojdzie do zapieczenia śrub.

Montaż opon - jak prawidłowo przeprowadzić?

Kierowca, wymieniając opony letnie lub zimowe, powinien przed ich montażem zwrócić szczególną uwagę na:

·         prawidłowe dobranie opon i felg do parametrów pojazdu,

·         dokładne oczyszczenie opon, a także obrzeży obręczy,

·         obecność jakichkolwiek wad fabrycznych czy uszkodzeń eksploatacyjnych,

·         prawidłowy kierunek oraz stronę w przypadku asymetrycznych bądź kierunkowych opon.

Prawidłowo przeprowadzone zakładanie opony na felgę obejmuje: nałożenie zaworu gumowego lub metalowego, nasmarowanie felgi, a także stopek opony na jej całym obwodzie, właściwe umieszczenie na montażownicy, uruchomienie urządzenia oraz uwolnienie ramion montażownicy w celu zdjęcia koła z jej stołu. Montaż ogumienia przeprowadzany jest przez warsztaty wulkanizacyjne niemal codziennie. Mechanicy dysponują specjalnymi narzędziami i maszynami, starannie realizując kolejne etapy wymiany opon.

Montaż opon – pompowanie

Jedną z najważniejszych kwestii podczas montażu opon jest ich właściwe ciśnienie. Prawidłowo napompowane wykazują bowiem wyższą żywotność. Niezwykle istotne jest jednak, jakim gazem są one napełniane. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie azotu, który znacząco ogranicza ryzyko pojawienia się wahań poziomu ciśnienia, wywołanych zmianami temperatury. Zarówno opony zimowe, jak i letnie mogą dzięki temu kilkukrotnie zwiększyć swoją trwałość. Właściwie wykonane zakładanie opony na felgę zawsze powinno zakończyć się sprawdzeniem stanu jej ciśnienia. Kierowca może też samodzielnie kontrolować ten poziom na stacjach paliw. Profesjonalny serwis wulkanizacyjny wyposażony jest w specjalne urządzenie, które kontroluje ciśnienie i pozwala ograniczać jego maksymalną wartość. Podczas montażu opony pompuje się ją zwykle do wartości 3,5 atmosfery. Po zakończonej czynności należy zmniejszyć tę wartość do zalecanego poziomu.

Montaż opon – wyważanie

Prawidłowe wyważenie opon należy do najważniejszych, ale jednocześnie najtrudniejszych czynności w procesie ich montażu. Dokonuje się jej za pomocą specjalnych małych ciężarków. Dzięki temu można wyeliminować wibracje, nadmierne zużycie ogumienia, a także zbyt szybkie uszkodzenie elementów zawieszenia. Zakładanie opony na felgę wiąże się więc z koniecznością zachowania właściwej geometrii kół. Ma to bowiem bezpośredni wpływ na układ kierowniczy. Nieprawidłowe wyważenie skutkuje nierównym zużywaniem się bieżnika, opon i zawieszenia. Serwis wulkanizacyjny powinien dysponować specjalistycznym sprzętem, np. wyważarką z testem drogowym. Pozwoli to zachować bezpieczeństwo i komfort podczas jazdy, nie narażając pozostałych uczestników ruchu drogowego na kolizję.