Motorsport

Sporty motorowe określają pewną dziedzinę zawodów sportowych, w której kierowcy rywalizują ze sobą, wykorzystując przede wszystkim pojazdy silnikowe. Dyscyplina ta cieszy się ogromną popularnością zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Wyścigi motocyklowe czy rajdy samochodowe przyciągają ogromną liczbę miłośników motoryzacji oraz fanów mocnych wrażeń. Motorsport zyskuje coraz więcej kierowców-amatorów, marzących o ściganiu się na największych torach świata. Zainteresowanie tą dziedziną sportu wśród Polaków dotyczy przede wszystkim Formuły 1, wyścigów na żużlu, a także klasycznych rajdów samochodowych. Emocjonujące zmagania Roberta Kubicy w bolidzie na torze w Monako czy Francji śledził prawie każdy. Nic więc dziwnego, że wyścigi samochodowe stały się jednym z najbardziej popularnych sportów w kraju.

Budowa samochodów sportowych

To, co wyróżnia tę prężnie rozwijającą się dziedzinę, jaką jest motorsport to oczywiście samochody sportowe. Ich zróżnicowanie jest obecnie ogromne. W fabrykach powstają bowiem pojazdy rajdowe od początku przeznaczone na tor, ale także auta, które posiadają wyłącznie kilka elementów, poprawiających osiągi. Z pewnością należy do nich spoiler, którego zadaniem jest zwiększanie siły docisku samochodu do podłoża. Bardzo często wykorzystuje się ruchome ich modele ze względu na możliwość ich swobodnego rozkładania w dowolnym momencie.

Firmy, które dominują na rynku produkcji pojazdów sportowych, to:

·         Subaru,

·         Ferrari,

·         Aston Martin,

·         Lamborghini oraz

·         Lotus.

Tego rodzaju auta powinny przede wszystkim posiadać specjalne zawieszenie, umożliwiające łatwiejsze pokonywanie zakrętów przy dużych prędkościach. Równie istotną kwestią, zwłaszcza w aspekcie bezpieczeństwa kierowcy, jest sprawny i niezawodny układ hamulcowy. Musi poradzić sobie z wyhamowaniem przy ogromnym pędzie. W pojazdach sportowych niezbędne są także opony całoroczne, gwarantujące doskonałą przyczepność, jak również lekkie i ergonomiczne nadwozie. Producenci zwracają też uwagę na konieczność zachowania właściwego stosunku mocy wytwarzanej przez silnik do masy własnej samochodu. Dzięki korzystnym proporcjom można maksymalnie wykorzystać możliwości auta, a także poprawić bezpieczeństwo i komfort podczas jazdy, zwłaszcza przy dużych prędkościach. Pojazdy sportowe rozróżnia się według momentu obrotowego, mocy i liczby cylindrów w silniku. Ma to związek z różnicami, jakie występują pomiędzy poszczególnymi modelami.

Motorsport w Polsce

Równie liczną grupą fanów może pochwalić się nie tylko Formuła 1, ale także żużel. Jest to jednak zupełnie naturalne, ponieważ polskie drużyny od lat uchodzą za najlepsze na świecie. Żużel nie należy też do zupełnie nowej dyscypliny sportu. Rozwija się już od wielu dekad i stale poszerza grono swoich fanów. Zawody odbywają się w formie zmagań indywidualnych oraz drużynowych.  Motorsport, który cieszy się tak dużą popularnością, obejmuje również gokarty. To doskonała rozrywka dla amatorów, a nawet dzieci i młodzieży. Wyścigi odbywają się z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa na specjalnych torach kartingowych. Wizyta w tego rodzaju miejscach może być doskonałym pomysłem na prezent. Mówiąc o sportach motorowych, nie można zapomnieć o klasycznych rajdach samochodowych, które charakteryzują się trudnymi, wymagającymi trasami oraz ogromnymi prędkościami. Każdy z pewnością słyszał o kultowym już Rajdzie Dakar, który każdego roku przyciąga przed telewizory liczną grupę widzów. Motorsport stale się rozwija, wykorzystując zaawansowane technologicznie rozwiązania w budowie pojazdów wyścigowych.