Ostatnio oglądane

Ostatnio oglądane

Informacje

Felgi stalowe czy aluminiowe - które są lepsze i czym kierować się przy wyborze?

4 marca 20234 min

Wielu posiadaczy samochodów decyduje się na felgi aluminiowe. Kryje się za tym przede wszystkim wyjątkowy design, który nadaje pojazdowi nieco sportowy, drapieżny charakter. Co jest lepsze: felgi aluminiowe czy stalowe?

Felgi stalowe czy aluminiowe - które ważą mniej?

Wielu kierowców uważa, że popularne alusy są zdecydowanie lżejsze od felg stalowych. Okazuje się jednak, że nie jest to rzecz taka oczywista, jak mogłoby się wydawać. Produkcja felg aluminiowych w mniejszych rozmiarach wymaga zastosowanie znacznie większej ilości materiału. Tylko wówczas można uzyskać pożądaną trwałość. Co to oznacza w praktyce? Ładne felgi aluminiowe mogą ważyć znacznie więcej niż te wykonane ze stali. Co ciekawe, felgi duże, a więc te powyżej 18 cali, to praktycznie wyłącznie modele aluminiowe. Są one bowiem zdecydowanie bardziej trwałe niż te, które wykonano ze stali. Najlżejsze felgi aluminiowe dostępne są dla miłośników motosportu.

Felgi stalowe a aluminiowe - które są bardziej podatne na zniszczenia?

Felgi aluminiowe czy stalowe ? Wielu posiadaczy samochodów, którzy zadają sobie to pytanie zastanawia się nad odpornością felg aluminiowych na zniszczenia. Okazuje się, że stwierdzenie, że felgi aluminiowe są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne jest kolejnym pokutującym wśród kierowców mitem. Znaczenie ma jednak elastyczność konstrukcji. Aluminium to materiał, które elastyczność jest znacznie większa niż elastyczność stali. Przekłada się to na większą plastyczność, a to z kolei zapewnia lepsze pochłanianie nacisków. Pośrednio chroni to felgę przed uszkodzeniami. Wyroby wykonane ze stopu metali lekkich charakteryzują się większą trwałością. Są zdecydowanie mniej podatne na odkształcenia, które dużo łatwiej pojawiają się na modelach stalowych.

Niezależnie od tego, czy felgi kupujemy, mając na myśli opony letnie , czy zimowe, warto pamiętać, że elastyczność, jaką charakteryzuje się aluminium ma dodatkową zaletę. Powolne odlewanie niskociśnieniowe sprawia, że stop może zdecydowanie lepiej dopasować się do formy. Konsekwencją jest zwiększenie atrakcyjności wzorów, a także znacznie lepsze parametry. Większa elastyczność sprawia, że producenci mają większą swobodę, jeśli chodzi o kształtowanie felg. W efekcie mają one dużo bardziej indywidualny charakter.

Wysokociśnieniowe prasy hydrauliczne to również mniejsza objętość obręczy i większa trwałość felg. Pozwala to również zmniejszyć ostateczną masę felg, nie tracąc jednocześnie nic z ich bardzo wysokiej wartości.

Alusy wykonane są ze stopu metali miękkich, które są doskonałymi przewodnikami. Cecha ta przekłada się na odprowadzanie ciepła z hamulców. O ile podczas jazdy w normalnych warunkach nie ma to większego znaczenia, o tyle wtedy, kiedy jedziemy w warunkach trudnych, zauważymy, że siła hamowania jest zdecydowanie lepsza. Specjaliści zgodnie podkreślają, że charakterystyczny design felg aluminiowych przekłada się również na funkcjonalność tarcz i zacisków, jednocześnie zwiększając ich trwałość. Felgi aluminiowe najlepszej jakości wykonane są tak, aby przepuszczały możliwie jak najwięcej chłodnego powietrza. W efekcie nie trzeba obawiać się ani nadmiernego tarcia, ani tym bardziej przegrzewania się elementów tworzących układ hamulcowy.

Zastanawiając się nad tym czy wybraćfelgi aluminiowe czy stalowe, warto pamiętać, że popularne alusy gwarantują optymalną sztywność zawieszenia. Felgi wykonane z aluminium poleca się szczególnie posiadaczom samochodów z potężnymi silnikami, którzy jeżdżą na oponach wyczynowych. Wówczas obniżone zostaje odchylenie kół na zakrętach, co przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy.

Felgi stalowe czy aluminiowe - jak dobrać odpowiedni rozmiar?

Nawet doświadczeni posiadacze samochodów mogą mieć duży problem, jeśli chodzi o wybór właściwego rozmiaru felgi. Jeśli zostanie on źle dobrany, mogą pojawić się negatywne konsekwencje nie tylko dla stanu ogumienia, ale również dla układu zawieszenia. Chcąc kupić ładne felgi aluminiowe, należy pod uwagę wziąć między innymi:

  • szerokość felgi;
  • rozmiar felgi a opony niskoprofilowe;
  • średnica koła.

Szerokość felgi jest jedną z najważniejszych cech. Trzeba pamiętać, że obowiązujące aktualnie przepisy jasno wskazują, że koło nie może wystawać poza obrys pojazdu. Jeśli zdecydujemy się na zbyt szerokie felgi, musimy liczyć się z konsekwencjami podczas kontroli drogowej. Policjant ma prawo nałożyć na nas mandat i zatrzymać dowód rejestracyjny.

Wybierając alusy, trzeba pamiętać, że im większa felga, tym na niższy profil opon trzeba się zdecydować. I jeszcze jedna bardzo ważna kwestia: niezależnie od tego, jaki rozmiar felg wybieramy, średnica koła nie może się zmienić.

ET felgi to parametr bardzo ważny. Określa on odległość, jaka dzieli płaszczyznę montażu felgi do piasty od osi poziomem symetrii felgi. Pamiętając o zachowaniu prawidłowej wartości tego parametru, możemy być pewni, że koło bez problemu zmieści się w nadkolu. Wartość parametru ET można zmierzyć samodzielnie. Wystarczy zmierzyć szerokość felgi po jej zewnętrznej stronie, a wynik, który uzyskamy podzielić na pół. Następnie felgę trzeba odwrócić i ponownie ją zmierzyć, koncentrując się tym razem na odległości od osadzeniu do brzegu felgi. Od tej wartości odejmujemy pierwszy wynik i otrzymujemy parametr ET.

Lepsze felgi stalowe czy aluminiowe

Alusy z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Alufelgi zalety to częste zapytanie w wyszukiwarkach internetowych. Nasz artykuł doskonale obrazuje, że felgi aluminiowe – zarówno na opony zimowe , jak i letnie – sprawdzają się doskonale i są świetnym wyborem. Co ważne, dzisiaj można kupić naprawdę dobrej jakości tanie felgi aluminiowe, które kosztują tylko niewiele więcej od tych wykonanych ze stali.

Felgi aluminiowe czy stalowe to pytanie, przed którym staje wielu kierowców. Okazuje się, że cieszące się coraz większą popularnością obręcze ze stopów lekkich to naprawdę świetny wybór.

Znajdź opony w naszym sklepie

Szerokość205
Profil55
Średnica16
Sezon