Carsharing w Polsce

Obecnie obserwujemy nie tylko rozwój technologii, ale także większą świadomość na temat zdrowego stylu życia, dbałości o środowisko czy zagrożeń ekologicznych. Ludzie często rezygnują z posiadania samochodów, zwłaszcza w dużych miastach i chętniej korzystają ze środków komunikacji miejskiej, a car sharing w Polsce zyskuje coraz większą popularność.

Carsharing w całej Europie staje się coraz popularniejszy. Czym jest carsharing?

Cardharing to forma wynajmu samochodu, ale znaczniej bardziej dostosowana do potrzeb użytkowników, a także wykorzystująca współczesne osiągnięcia technologiczne. Jest to rodzaj współdzielenia auta. Carsharing to bardzo wygodny sposób komunikacji. Samochodu nie trzeba oddawać do ściśle określonego punktu, a miejsce odbioru, dzięki internetowym aplikacjom, można ustalić uwzględniając swoją lokalizację. Taki pojazd można wypożyczyć na krótki okres.

Carsharing w Polsce

Carsharing Polska to nowa, raczkująca forma poruszania się po mieście. Uważa się, że metoda dopiero osiągnie apogeum swojej popularności. W tej chwili z takiego sposobu komunikacji można korzystać głównie w dużych miastach, jednak przypuszcza się, że w niedługim czasie zasięgi będą znacznie większe. Dane przedstawione przez stowarzyszenie Mobilne Miasto wskazują, że pod koniec 2019 roku na terenie całego kraju dostępnych było 3664 samochodów w 11 miastach w kraju, a do marca 2020 roku ilość ta zwiększyła się o kolejne 1200 pojazdów.

W jakich miastach można skorzystać z carsharingu?

Z tej wygodnej formy komunikacji można w tej chwili korzystać we wszystkich większych miastach w Polsce, choć w niektórych ilość dostępnych samochodów jest symboliczna. Największą flotę pojazdów ma Warszawa oraz Trójmiasto, gdzie ilość aut przekracza 1000 sztuk. Na kolejnej pozycji znajduje się Kraków. W niektórych miastach, takich jak Łódź, Poznań, Wrocław, Katowice czy Lublin, można zaobserwować jak dynamicznie rozwija się carsharing Polska, choć wciąż znajduje się daleko za krajami zachodnimi, wykazuje duże zainteresowanie tą usługą. Wciąż są jednak miejsca, gdzie ta forma komunikacji jeszcze nie jest dostępna. Car sharing w Polsce występuje w:

·         Warszawie,

·         Trójmieście,

·         Krakowie,

·         Wrocławiu,

·         Łodzi,

·         Poznaniu,

·         Lublinie,

·         Katowicach,

·         Rzeszowie,

·         Siedlcach,

·         Bydgoszczy,

·         Białymstoku.

Operatorzy carsharingu w Polsce

Obecnie car sharing Polska obsługiwany jest przez 8 operatorów. Największymi są Traficar oraz Panek, dostarczający około 60% wszystkich samochodów. Wrocławska Vozilla, poza carsharingiem, oferowała auta elektryczne, co jeszcze bardziej przyczyniało się do ochrony środowiska. Niestety, na początku 2020 roku firma wycofała się z branży. Podobnie jak firma GreenGoo. W 2019 roku tę formę komunikacji oferowało 10 operatorów:

·         Panek,

·         Traficar,

·         Innogy,

·         MiiMove,

·         4mobility,

·         EasyShare,

·         CityBee,

·         Vizilla (już nie działa),

·         eCarTauron,

·         GreenGoo (już nie działa).

Polskie miasta a przywileje dla carsharingu

Wychodząc naprzeciw idei, car sharing w Polsce doczekał się własnych regulacji prawnych. W niektórych polskich miastach przygotowane prawo lokalne dla aut z carsharingu. Zapisy regulują kwestie opłat za postój w miejskich strefach parkowania, a także wyznaczają miejsca postojowe, np. w Katowicach i Poznaniu przeznaczono dla aut carharingowanych dedykowane miejsca parkingowe, a Lublin, Warszawa i Gdynia uchwaliły preferencyjne opłaty postojowe. Te z samochodów, które napędzane są na prąd, posiadają dodatkowe przywileje przyznane na mocy ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Między innymi zniesiono opłaty za postój w SPP, umożliwiono wjazd do stref czystego transportu czy wyznaczono specjalne miejsca postojowe.

Big carsharing, czyli nie tylko osobówki!

Popularność carsharingu sprawiła, że w tej chwili wypożyczać można nie tylko samochody osobowe, ale i dostawcze! Big carsharing, czyli duże samochody na minuty to rozwiązanie zarówno dla firm, jak i dla osób prywatnych. To rozwiązanie szczególnie opłacalne dla osób, które potrzebują auta dostawczego na niedługi okres.

Coraz modniejszy i popularniejszy carsharing Polska to branża, która rozkwit ma wciąż przed sobą. Już dziś można wypożyczać na minuty rowery, samochody osobowe i dostawcze. Zobaczymy, co przyniesie nam przyszłość w tej dziedzinie.