Opony do quada - jak dobrać odpowiednie?

Kilka lat temu nastała moda na quady, która panuje do dziś. Na taki pojazd na ogół decydują się osoby lubiące przypływ adrenaliny. Warto jednak pamiętać, że prawdziwą przyjemność z jazdy quadem poczujemy dopiero wówczas, gdy dopasujemy go zarówno do naszego stylu prowadzenia, jak rodzaju tras, po których zamierzamy się poruszać. Bardzo duże znaczenie ma odpowiednie ogumienie. Jakie opony do quada to jedno z częściej stawianych pytań. 

Jakie opony do quada?

Mianem quadów określa się czterokołowe motocykle, których spektrum zastosowań jest naprawdę niezwykle szerokie. W zależności od preferencji można poruszać się nimi po naprawdę trudnym terenie, wykorzystać do jazdy wyścigowej bądź spokojnej jazdy o charakterze rekreacyjnym. Na rynku dostępne są różne rodzaje opon do quadów, zarówno opony letnie, jak i zimowe. Sprzedawcy proponują również opony z felgami do quada.

Opony do quadów to szeroki wybór. Są wśród nich dostępne te, które wykonano z myślą o jeździe po łąkach, a także te, które najlepiej sprawdzą się na torze wyścigowym. Dość rozbudowaną grupę stanowią opony szosowe. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję jakie opony do quada kupić warto zadbać o to, aby były one dopasowane do samego quada, a także felg.

Opony quad – parametry rozmiaru

Wybierając opony do quada, należy pamiętać, że odpowiedni rozmiar koła ma bezpośrednie przełożenie nie tylko na komfort, ale również bezpieczeństwo jazdy. Jeśli opony są źle dopasowane, należy liczyć się z tym, że zachowanie pojazdu na różnych rodzajach nawierzchni będzie trudne do przewidzenia. A stąd już tylko krok do wypadku.

Wśród opon znajdują się między innymi opony quad 250, które uważane są za jedne z bardziej uniwersalnych. Warto jednak pamiętać, że szerokość opony nie jest jedynym parametrem, który należy wziąć pod uwagę, kupując opony quad ATV. Duże znaczenie ma także:

·         wysokość opony;

·         średnica felg.

 

O ile zarówno szerokość, jak i wysokość opony to parametry podawane w milimetrach, o tyle średnica felgi wyrażana jest w calach.

Opony zimowe do quada – czy są odmienne od modeli letnich?

Jeśli chodzi o opony quad ATV, to znaczna większość z nich świetnie sprawdza się podczas jazdy w suchym terenie. Kiedy jednak zamierzamy sięgnąć po nasz quad zimą, zaczynają się problemy. Projekty opon przygotowywane z myślą o zimie to najczęściej zbiór składający się z kilku standardowych form, w których na ogół producenci łączą cechy modeli tworzonych z myślą o jeździe po błocie, jak i modeli o charakterze uniwersalnym. Cechą charakterystyczną jest nieco szerszy bieżnik, w którym odstępy między blokami są większe. Taka budowa opony sprawia, że oczyszczenia ich ze śniegu przebiega zdecydowanie sprawniej.

Opony do quada – jaki rozmiar dobrać?

Opony quad ATV muszą dobrze radzić sobie zarówno z trudnym terenem, jak i naprawdę dynamiczną jazdą. Dlatego tak ważne jest, aby postawić na odpowiedni ich rozmiar. Tylko dobrze dobrany rozmiar opon sprawi, że jazda będzie bezpieczna, a jednocześnie dostarczy niezapomnianych wrażeń. Warto pamiętać, że odpowiednio dobrany rozmiar opon to między innymi możliwość wykorzystania pełnej mocy silnika.

Specjaliści z zakresu motoryzacji, którzy zajmują się również quadami podkreślają, że najlepszym rozwiązaniem wydaje się być stosowanie opon o wymiarach, jakie zalecają producenci quadów. Warto również pamiętać, że wymiary quada mają znaczenie, jeśli chodzi o wybór opon.

Wybierz rozsądnie

Wybierając opony do quada – czy to będą opony quad Bashan czy jakieś inne – warto pamiętać, że zamienniki zapewniające lepsze parametry jezdne można stosować wyłącznie wówczas, gdy nasz quad wyposażony jest w napęd na jedną oś. Jeśli quad ma napęd 4x4, niezbędna jest synchronizacja kół znajdujących zarówno na przedniej, jak i tylnej osi. Jeśli tego nie zrobimy, musimy liczyć się z tym, że dojdzie do poważnego uszkodzenia mechanizmu napędowego. A to oznacza naprawdę niemały wydatek związany z naprawą.

Jakie opony do quada to pytanie spędzające sen z powiek wielu fanom motoryzacji. Niezależnie od tego, na jaką markę postawimy, należy pamiętać, że odpowiedni rozmiar to absolutna podstawa.