Ostatnio oglądane

Ostatnio oglądane

Informacje

Jakie felgi są lepsze na zimę - stalowe czy aluminiowe?

4 marca 20236 min
Jakie felgi są lepsze na zimę - stalowe czy aluminiowe?

Zima w warunkach europejskich nie należy do najłatwiejszych. Wielu kierowców zastanawia się nad tym, jakie felgi na zimę będą najbardziej odpowiednie i funkcjonalne. Polacy bardzo chętnie sięgają po te wykonane ze stali, ponieważ jest to opcja ekonomiczna. Nie należy jednak do rozwiązań najbardziej estetycznych. Które felgi najlepiej wybrać, aby cieszyć się nimi przez kolejne zimowe sezony?

Jakie felgi wybrać na zimę stalowe czy aluminiowe

Felgi wykonane z aluminium mają swoich przeciwników, którzy podnoszą, że podczas kontaktu z solą wysypywaną na drogi lub różnego rodzaju chemią, korodują one i wyglądają nieestetycznie. Niestety, również felgi stalowe mogą rdzewieć, ponieważ przy montażu kołpaków powstają zarysowania i taka naruszona już struktura może być zagrożona efektem korozji.

Felgi aluminiowe na zimę

Czy alufelgi w zimie są dobrym rozwiązaniem, na które warto się zdecydować? Pasjonaci motoryzacji podkreślają, że wykonane ze stali felgi pokryte są mniejszą ilością warstw lakieru, przez co znacznie szybciej korodują. Stal to również materiał znacznie mniej odporny na rdzewienie, niż aluminium. Obecnie producenci felg aluminiowych stosują na pierwszym miejscu podkład antykorozyjny, następnie lakier w bazowym kolorze i dopiero później lakier bezbarwny. Lakiery są odporne na korozję, więc felga aluminiowa na zimę jest opcją rozsądną i bezpieczną. Jeśli zdecydujemy się na ich zakup i montaż, nie możemy zapominać o podstawowych zasadach konserwacji, a więc myciu i dbaniu o to, aby nie pozostawały na nich zabrudzenia, które mogą z czasem rysować powierzchnię.

Konserwacja felg to konieczność, zarówno w przypadku tych aluminiowych, jak i tańszych stalowych. Niezależnie od tego, czy stosujemy opony zimowe, letnie, czy całoroczne, trzeba o nie dbać przez okrągły rok, dzięki czemu mogą służyć bardzo długo.

Oznaczenia felg stalowych

Producenci zwykle wybijają symbole na swoich felgach, z których można dowiedzieć się, jaki jest ich rozmiar, szerokość, czy też osadzenie. Istotnym parametrem każdej felgi jest też rozstaw zastosowanych śrub. Również rozmiary śrub powinny zostać określone przez producenta felgi, dzięki czemu nie musimy samodzielnie dokonywać żadnych pomiarów.

Felgi stalowe czy aluminiowe?

Tak zwane alusy na zimę mają swoich przeciwników, którzy uważają, że są dużo bardziej podatne na uszkodzenia, niż te stalowe. Nie jest to jednak prawdą, ponieważ felgi wykonane z aluminium posiadają dużo bardziej wytrzymałą konstrukcję. Warto pamiętać o trudnych warunkach, jakie panują zimą w naszym kraju. Zdarzają się stłuczki, lekkie uderzenia, czy niekontrolowane poślizgi, w trakcie których felga może zostać uszkodzona. Niekiedy jej naprawa bywa bardzo kosztowna i po prostu nie opłaca się. Dużo taniej i łatwiej jest naprawić za to felgę stalową. Jeśli konieczny jest zakup nowego kompletu felg do opon zimowych, te stalowe również wypadają korzystniej pod względem ekonomicznym. Decyzja o zakupie odpowiedniego modelu powinna być więc podyktowana różnymi kwestiami. Jeśli zależy nam jedynie na kwestiach finansowych, z pewnością warto wybrać felgi stalowe i opony zimowe, które można kupić w bardzo korzystnej cenie. Należy jednak pamiętać o różnicach w jakości takich felg w stosunku do ich odpowiedników wykonanych z trwałego i wytrzymałego aluminium, które jest dodatkowo wzmacniane.

Jak zabezpieczyć felgi aluminiowe na zimę

Producenci nie oferują żadnych felg do opon samochodowych, które przeznaczone są tylko na okres zimowy. Z zasady, za felgi zimowe uważa się najbardziej funkcjonalne przy trudnych warunkach atmosferycznych, alufelgi o prostych wzorach pięcioramiennych i w kolorze srebrnym. Wynika to z potrzeby konserwacji i pielęgnacji, co nie jest zadaniem łatwym w czasie srogiej zimy. Modele chromowane są bardzo trudne do umycia i oczyszczenia z zabrudzeń, które w rezultacie mogą prowadzić do uszkodzenia i korozji. Tego typu felgi lepiej jest zostawić na okres letni, kiedy na drodze nie ma śniegu i błota, a więc nie brudzą się one tak szybko i intensywnie. Ważne, żeby zimą dbać o swoje felgi – niezależnie od materiału, z jakiego zostały wykonane, w sposób systematyczny. Kiedy tylko dostrzeżemy, że zbiera się na nich śnieg, piasek, czy sól drogowa, powinniśmy dokładnie umyć je razem z całym samochodem. Im częściej myjemy felgi, tym łatwiej jest to robić, ponieważ brud nie wżera się i nie przysycha. Dotyczy to również całej karoserii samochodu. Zima to bardzo trudny czas dla kierowców, ponieważ wymaga większego zaangażowania, jednak dbając o auto można mieć pewność, że nie tylko będzie prezentowało się pięknie przez cały rok, ale również nie straci tak dużo na swojej wartości.

Znajdź opony w naszym sklepie

Pomoc

Szerokość205
Profil55
Średnica16
Sezon

Pomoc