Jak odróżnić terenówkę od auta typu SUV?

Posiadanie samochodu to marzenie wielu osób, dlatego możliwość realizacji tego pragnienia to sposób na zapoznanie się z rynkiem aut, a następnie na wybranie takiego, który będzie w pełni satysfakcjonujący. W zależności od potrzeb warto zdecydować się na model, który sprawdzi się w danych warunkach. Czym właściwie różni się terenówka od SUV-a?

Konstrukcja ramy nośnej

Samochody terenowe posiadają podłużnicową ramę nośną, najczęściej jest ona oddzielona od nadwozia, jednak w niektórych modelach można spotkać się z zespawaniem tych dwóch elementów. Terenówka zapewnia sztywną kabinę oraz nadwozie, dzięki temu można z powodzeniem jeździć autem po bezdrożach. Nadwozie SUV charakteryzuje się płytami podłogowymi samochodów osobowych, które tworzą konstrukcję tych aut. Właśnie z uwagi na tę cechę jazda po terenach bez dróg może prowadzić nie tylko do uszkodzenia spawów, ale również do pęknięcia płyty podłogowej, co może prowadzić do nieszczęśliwego zdarzenia.

Zawieszenie i silnik

Auta terenowe SUV to pojęcia, które bardzo często używane są naprzemienne. Jednak zróżnicowana konstrukcja, jak i również fakt, że SUV nie nadaje się do jazdy typowo w terenie, sprawiają, że nie dla każdego będzie to idealnym zakupem. Samochód terenowy charakteryzuje się wytrzymałością, dlatego przemieszczanie się nim w terenie będzie prawdziwą przyjemnością, a jednocześnie będzie w pełni bezpieczne. W przypadku samochodów typu SUV przy bardzo dużej różnicy w wysokości terenu, czy trudnych warunkach może zdarzyć się sytuacja, w której drążki zawieszenia ulegną pęknięciu.

Samochód terenowy posiada rozwiązania, które wpływają pozytywnie na jego funkcjonowanie nawet w bardzo trudnych warunkach. Przykładem może być układ smarowania, który idealnie radzi sobie nawet przy bardzo stromych podjazdach. Producenci zadbali również o to, by samochody terenowe odznaczały się zwiększoną wytrzymałością układu chłodzenia, dzięki temu jest on maksymalnie wydajny. Idealnie pracuje także przy maksymalnym obciążeniu silnika. Podobnie jest z zabezpieczeniami przed zalaniem, które jest dokładnie przemyślane i dostosowane do charakteru samochodu.

Różnice w prowadzeniu terenówki i SUV

Posiadanie samochodu, którym bez większego problemu można będzie pokonywać nawet bardzo strome tereny to marzenie wielu osób. Z tego właśnie powodu SUV a właściwie jego silnik został umiejscowiony w taki sposób, by ciężar całego auta opierał się właśnie na przodzie. Daje to stabilizację jeśli chodzi o masę, jak i również rozkłada ten ciężar na masę samochodu. Ponadto  pomocny jest napęd 4x4, a samo prowadzenie porównywalne jest do jazdy tradycyjnym samochodem osobowym.  Doskonale sprawdzają się opony Continental, dlatego są polecane przez wielu specjalistów.

SUV lub terenówka - wybór należy do klienta

Tak naprawdę nie ma jednego właściwego rozwiązania, ponieważ auta terenowe SUV cieszą się naprawdę dużym zainteresowaniem w ostatnim czasie.  Jeśli komuś zależy na ładnym wyglądzie, jednak zwykle porusza się tradycyjnymi drogami, doskonałym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie właśnie SUV. Dla kogoś, kto oczekuje od auta znacznie więcej i z przyjemnością będzie testował jego możliwości na bezdrożach, idealnie sprawdzi się auto terenowe. Wiadomo, że wiele zależy od tego, gdzie właściwie się mieszka i czy dany teren będzie w stanie podarować możliwości co do spędzania czasu właśnie w ten sposób. Zarówno terenówka, jak i SUV prezentują się wspaniale, dlatego właściwie każdy może samodzielnie podjąć właściwą decyzję.