Dobór opon do samochodów z napędem 4x4

Opony to newralgiczne wyposażenie każdego samochodu, które zawsze powinno być w należytym stanie. Zależy od tego możliwość bezpiecznego poruszania się po drodze. W Noweopony.pl znajdują się wszystkie rodzaje opon, które znajdują zastosowanie w autach osobowych, a także samochodach o większych gabarytach – bez problemu znajdą się tutaj opony do 4x4. Wymiana opon to coś, co trzeba wykonać od razu, gdy tylko stare ogumienie w aucie zacznie się zużywać do niebezpiecznego poziomu, szczególnie w przypadku tak dużych aut. Zapraszamy do skorzystania z zaawansowanej wyszukiwarki, by dobrać pasujące opony do swojego pojazdu, by nie zastanawiać się, jakie opony do Quattro wybrać.

Wybór opon do samochodów 4x4 

 

Chcąc wybrać opony do 4x4, trzeba znać jej szerokość, profil i średnicę. Te parametry ustala się na podstawie tego, jaki posiada się samochód. Odmienne opony stosuje się w autach osobowych, a nieco inne w dostawczych i ciężarowych. Ponad warto rozważyć zakup innego rodzaju opon, jeśli regularnie jeździ się po autostradzie z wysokimi prędkościami, a inne, jeśli jeździ się raczej powoli po mieście. To, do jakiego rodzaju jazdy przeznaczona jest opona, jest napisane na jej boku i czyta się to na podstawie oznaczeń.

 

Jeśli chce się dobrać opony na podstawie tego, jakich używało się wcześniej, wystarczy spisać numer znajdujący się na boku opony i wybrać właśnie taki sam model. O ile był wybrany wcześniej przez fachowca pod kątem danego samochodu, a także stylu jazdy, to powinien pasować. Ważne jest jednak, by właśnie osoba, która ma w tym doświadczenie, wybrała oponę.

 

Oznaczenia opon – jak się czyta numery opon?

 

Na każdej oponie z boku znajduje się ciąg cyfr i liter. Jest to oznaczenie, które mówi o tym, jaki jest rozmiar opony, jaki jest jej rodzaj, a także maksymalna prędkość i obciążenie. Pierwsza liczba zawsze oznacza szerokość opony. Podaje się ją w milimetrach i jest to na przykład 175. Kolejna liczba to profil opony, który wyraża się w procentach jej szerokości. Następna jest litera. Może to być R, co oznacza, że opona ma radialną osnowę, lub na przykład D lub B. Kolejna jest średnica osadzenia. Zazwyczaj podaje się ją w calach.

 

Następną liczbą jest indeks nośności, który mówi o tym, jakie jest maksymalne możliwe obciążenie opony. Jest to parametr bardzo ważny przy autach dostawczych. Na końcu znajduje się jeszcze litera, która mówi o tym, jaka jest maksymalna prędkość dla danej opony. Jest to numer indeksu, który można sobie sprawdzić z ogólnodostępnych tabel.

 

Eksploatacja opon do samochodów 4x4


Opony do 4x4 muszą zostać dobrane tak, aby auto było sterowne. Ich eksploatacja wygląda nieco inaczej, niż w przypadku samochodów o mniejszej wadze, dlatego zastanawiając się jakie opony do 4x4 należy pamiętać, że marka ma tutaj znaczenie. Zawsze najważniejsze powinno być dla nas bezpieczeństwo, dlatego warto brać pod uwagę opony renomowanych marek, jak opony Pirelli, Michelin, czy Dębica.

 

Czym grozi jazda 4x4 na oponach o różnej średnicy?

 

Bardzo istotne jest, aby opony do 4x4 miały taką samą średnicę. Niestety zdarza się, że niektórzy decydują sie na wymianę tylko jednej opony, albo dwóch, zapominając o tym, że muszą charakteryzować się one takimi samymi parametrami, jak poprzednie. W przeciwnym wypadku może dochodzić do włączania się i rozłączania napędu bez potrzeby, a to grozi przyspieszonym zużyciem układu.


Najlepsze opony do samochodów 4x4 

Jakie są najlepsze opony do 4x4? Odpowiedź jest jedna – najlepiej wysokiej jakości, sprawdzone i te renomowanych marek. Warto brać pod uwagę wszystkie te, które przechodzą specjalistyczne testy i są wysoko w rankingach, jak chociażby opony Michelin. Na Noweopony.pl znajdują się opony różnych marek – każdy znajdzie tu produkt odpowiedni i to w atrakcyjnej cenie.