Sklep internetowy z oponami – Dobierz opony online – Noweopony.pl

Informacje

Czym jest homologacja opon?

4 marca 20235 min

Dla wielu osób dopasowanie odpowiednich opon i ich zakup nie jest zadaniem łatwym. Niektórzy kierowcy mają problem z odczytaniem takich pojęć jak homologacja opon, oryginalne wyposażenie, czy OE. Poniżej rozwijamy najważniejsze wątpliwości.

Co to jest homologacja opon

Pojęcie homologacja opony oznacza nic innego, jak przeznaczenie jej do konkretnego modelu, albo danej marki samochodu. Homologowane ogumienie to takie, które zgodnie z projektem producenta ma stanowić oryginalny element wyposażenia auta (tak zwane OE). Jeśli zdecydujemy się na taki model opon, można mieć pewność zrównoważonych i dobrych osiągów pojazdu.

Zanim ogumienie zostanie wprowadzone na rynek, producent poddaje je kilkumiesięcznym testom:

  • wytrzymałości,
  • hamowania,
  • zgodności wymiarów,
  • głośności i innych.

Bywa, że homologowane opony, na przykład opony Good Year to całkiem nowy produkt, który ma szansę powstać dzięki ścisłej współpracy obu producentów – samochodów i ogumienia.

Świadectwo homologacji

Komfort jazdy w bezpośredni osób wynika z tego, jakiego rodzaju opony zostały zastosowane. Opony z homologacją zamontowane jako OE pełnią bardzo ważną rolę w tym, w jaki sposób samochód zachowuje się później na drodze. Wyróżnia się trzy różne grupy homologacyjne:

  • techniczna – takie opony można montować też w innych pojazdach, ale tylko przy zastosowaniu warunków, które określił producent,
  • obowiązkowa – takie opony nadają się jedynie do montażu w samochodach marki homologowanej,
  • dowolna – ogumienie może być montowane również w innych autach innych producentów.

Homologowana opona zawsze posiada odpowiednie oznaczenie na swoim boku.

Znak homologacji opony

Co oznacza oznaczenie opon AO? Kierowcy bardzo często zadają sobie takie pytanie, kiedy chcą zakupić nowe ogumienie do własnego pojazdu. Obawiają się, że nie dopasują właściwego modelu. Na rynku można też spotkać oznaczenia opon MO. Takie oznaczenia stosuje się dla różnych marek samochodów, aby można było je idealnie dopasować. Poniżej wyjaśniamy, jakie oznaczenia najczęściej stosowane są w przypadku tak zwanych marek premium.

Michelin

Producent stosuje kilka oznaczeń, w następujący sposób:

  • G1 – w ten sposób znakuje swoje ogumienie, które ma największą średnicę zewnętrzną – opony mogą być mieszane z innymi modelami w przypadku montażu na jednej osi, istnieje również możliwość montażu ogumienia w pojazdach innych marek,
  • B – ogumienie zaprojektowane dla Audi A3 oraz Bentleya, montuje się je zawsze parami na osiach, można stosować je także w pojazdach innych marek,
  • N0 do N3 – ogumienie homologowane dla aut marki Porsche, montaż w pojazdach innych marek jest niedozwolony przez producenta,
  • MO – opony zaprojektowane i homologowane dla Mercedesa, ale dozwolony jest również montaż w autach należących do innych marek,
  • K1 – ogumienie homologowane na pojazdy marki Ferrari, nie ma możliwości stosowania w innych pojazdach.

Continental

Tego typu ogumienie również posiada swoje własne oznaczenia:

  • J – wyposażenie oryginalne dla pojazdów marki Jaguar,
  • m – opony homologowane na Audi,
  • homologacja drogowa E – opony zoptymalizowane do wymagań fabrycznego wyposażenia,
  • * - ogumienie oryginalne w pojazdach marki BMW,
  • M3 – są to opony stanowiące oryginalne wyposażenie dla pojazdów BMW klasy M.

Pirelli

  • AO – opony homologowane dla Audi,
  • N1 do N3 – ogumienie dla Porsche,
  • J – homologacja na Jaguary,
  • L – homologacja Lamborghini.

Opony z homologacją czy bez - czym się różnią?

Warto pamiętać o tym, że homologowane ogumienie, na przykład opony Kleber dostępne na Noweopony.pl są przygotowywane specjalnie dla konkretnego modelu samochodu. Najczęściej modyfikuje się je w stosunku do podstawowego modelu w zakresie rzeźby bieżnika, rodzaju zastosowanej mieszanki gumowej oraz konstrukcji wewnętrznej. Producenci dokładają wszelkich starań, żeby dostosować opony do charakterystyki danego pojazdu.

Dla sportowych samochodów projektuje się takie opony, które pozwalają na dobre prowadzenie ich na zakrętach i umożliwiają dynamiczną jazdę. W przypadku zwykłych modeli samochodów, które poruszają się po naszych drogach, współpraca producentów ogumienia i aut dotyczy raczej kwestii marketingowych i biznesowych.

Homologacja opon - podsumowanie

Producenci pojazdów zwykle posiadają własne listy obszarów, które w ich opinii mają największe znaczenie dla zapewnienia maksymalnego komfortu i satysfakcji kierowcy. W zależności od modelu pojazdu, wchodzą w grę takie czynniki, jak zwiększona kierowalność, zwiększona przyczepność na śniegu, większa żywotność bieżnika, zwiększona przyczepność na nawierzchni suchej, czy zmniejszony poziom hałasu. Na przykład Mercedes Benz homologacje dostosowuje do tego, co wskazują mu potencjalni kierowcy i miłośnicy motoryzacji. Przeprowadza badania opinii i następnie określa cele producentom opon, aby ci mieli możliwość dopasowania swoich produktów maksymalnie do tych założeń. Badania i testy często trwają kilka kolejnych miesięcy, jednak efekty bywają bardzo zadowalające. W przypadku marek premium ogumienie stanowi zazwyczaj element oryginalnego wyposażenia, dlatego muszą być wyjątkowo funkcjonalne i bezpieczne.

Znajdź opony w naszym sklepie

Sezon