Czy w Polsce można dostać mandat za niezmienione opony?

Stan ogumienia w samochodzie w istotny sposób wpływa nie tylko na komfort, ale również bezpieczeństwo jazdy. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że za zniszczone, łyse opony funkcjonariusz Policji może ukarać kierowcę mandatem. Co w przypadku, jeśli zimą poruszamy się na oponach letnich, a latem – zimowych? Czy policjant może nałożyć na kierowcę mandat za niezmienione opony?

Nie czekaj na mrozy

Niezależnie od tego, czy za jazdę na niedopasowanych do pory roku oponach grozi nam mandat, warto pamiętać, że wiąże się to z ogromnym niebezpieczeństwem. O ile opony zimowe latem jeszcze jakoś sobie poradzą, o tyle te letnie zimą mogą doprowadzić do prawdziwej katastrofy. Letnie opony w zimę nie gwarantują niezbędnej przyczepności. Oznacza to, że wpadnięcie w poślizg na pokrytej śniegiem czy lodem nawierzchni może zakończyć się poważnym wypadkiem. Letnie opony mogą uniemożliwić wyjechanie z parkingu, a jazda drogą ze sporą prędkością może sprawić jeszcze większe problemy. Warto pamiętać, że niedopasowane do pory roku opony to znacznie wydłużona droga hamowania.

Wielu właścicieli samochodów popełnia ogromny błąd, czekając ze zmianą opon z letnich na zimowe dopiero wówczas, gdy nadchodzą mrozy. Tymczasem zgodnie z zaleceniami należy zrobić to zdecydowanie wcześniej. Jeśli temperatura powietrza utrzymuje się przez kilka dni poniżej siedmiu stopni, warto umówić się w warsztacie na wymianę opon. Podobna zasada obowiązuje, kiedy chcemy wymienić opony zimowe na letnie: kiedy temperatura jest wyższa niż siedem stopni, opony można zmienić.

Czy w Polsce za brak opon zimowych grozi mandat?

Wielu kierowców sądzi, że mandat za niezmienione opony dostaną zawsze przy kontroli drogowej. Tymczasem okazuje się, że wcale tak nie jest. Obowiązujące aktualnie przepisy nie każą kierowców, którzy zimą decydują się jeździć na oponach letnich. Letnie opony w zimie to jednak nie najlepszy pomysł. Opony letnie zimą nie zapewniają bowiem takiego bezpieczeństwa na drodze, jak powinny. Warto również pamiętać, że policjant przeprowadzający kontrolę drogową zawsze może sprawdzić, w jakim stanie technicznym znajdują się opony. Jeśli w trakcie kontroli stwierdzi, że stan ogumienia jest zły, może nałożyć na kierowcę mandat w wysokości nawet pięciuset złotych. Co więcej, może dojść nawet do skonfiskowania dowodu rejestracyjnego, który można będzie odebrać dopiero wówczas, gdy samochód będzie spełniał wymogi techniczne.

Opony zimowe latem a mandat

Opony zimowe latem mandat to często wpisywane w wyszukiwarki internetowe zapytanie. Tymczasem okazuje się, że z oponami zimowy latem jest dokładnie tak samo jak z letnimi użytkowanymi zimą. Oznacza to, że kierowcy, którzy nie zdecydują się na zmianę opon zimowych na letnie nie muszą obawiać się mandatu w przypadku kontroli drogowej. Czy jednak jazda latem na popularnych zimówkach jest dobrym rozwiązaniem? Oczywiście, że nie. Tak jak opony letnie zimą nie sprawdzają się dobrze na drodze, tak opony zimowe nie są przystosowane do jazdy latem. Jeśli chcemy uniknąć kłopotliwej zmiany opon zimą i wiosną, należy zdecydować się na opony całoroczne. Wielu specjalistów uważa, że są one kiepskim kompromisem, którego lepiej unikać, jeśli chcemy mieć pewność, że nasze opony sprawdzą się bez względu na warunki pogodowe. Podobnie jak zimą, tak również latem policjanci mogą kontrolować stan ogumienia i karać wówczas, gdy kondycja opon nie umożliwia bezpiecznej jazdy.

Letnie opony w zimie to nie najlepszy pomysł nawet wówczas, gdy nie musimy obawiać się kary w postaci mandatu. Podobnie jest, jeśli chodzi o jazdę na zimówkach latem. Ci, którzy chcą uniknąć zmiany opon powinni zdecydować się na opony uniwersalne, na których można jeździć bez względu na pogodę. Zawsze jednak jest to gorsza przyczepność i komfort jazdy niż wówczas, gdy decydujemy się jeździć na oponach dedykowanych dla danej pory roku.