Ostatnio oglądane

Ostatnio oglądane

Informacje

Stabilizator zawieszenia - co to jest i do czego służy w samochodzie?

4 marca 20235 min

Samochód to zgrana maszyna, w której wiele elementów współgra, aby zapewnić kierowcy bezpieczną i komfortową jazdę. Podzespołów w aucie jest naprawdę wiele, a przeciętna osoba zazwyczaj nie zdaje sobie sprawy z roli każdego z nich. Warto jednak przybliżyć sobie nawet niepozorne części, takie jak drążek stabilizacyjny, aby lepiej zrozumieć funkcjonowanie pojazdu. Czym zatem są drążki stabilizacyjne i jaka jest ich rola w samochodzie?

Co to jest łącznik stabilizatora

Drążki stabilizatora mają to do siebie, że zazwyczaj słyszy się o nich dopiero wtedy, gdy się zepsują. Niejeden kierowca dowiedział się podczas przeglądu u mechanika, że drążek stabilizatora w jego samochodzie został uszkodzony, znacznie obniżając bezpieczeństwo jazdy. Problemem najczęściej bywa końcówka łącznika stabilizatora, która jest zdecydowanie jego najbardziej narażoną częścią. Uszkodzenia końcówki drążków stabilizatora są w zdecydowanej większości przypadków spowodowane nierówną jezdnią, a tego typu dróg mamy w naszym kraju pod dostatkiem. W momencie, gdy samochód wjeżdża w dziurę, na jego zawieszenie wywierana jest duża presja, a siła uderzenia może prowadzić do uszkodzeń. Łączniki stabilizatorów wykonane są z gumy, która może nie wytrzymać nacisku i się zerwać. Warto zwrócić uwagę na to, że lewy łącznik stabilizatora jest dotknięty tą usterką znacznie rzadziej niż prawy łącznik stabilizatora. Powód ku temu jest bardzo prosty – wynika to z gorszego stanu prawej strony jezdni, na której zazwyczaj występuje o wiele więcej dziur.

Chociaż drążki stabilizatora ulegają uszkodzeniom stosunkowo często, to pocieszeniem może okazać się, że usterka ta nie należy do szczególnie poważnych. Łączniki drążków stabilizatora są całkiem takie – koszt takiego elementu oscyluje wokół kilkudziesięciu złotych. Nie oznacza to jednak, że nie powinno się ich natychmiastowo naprawiać – drążek stabilizatora to bardzo ważny element pojazdu, który ma kluczowy wpływ na bezpieczeństwo kierowcy. Rzecz jasna, najpierw trzeba taką usterkę rozpoznać, lecz i to nie powinno stanowić większego problemu. Łącznik stabilizatora objawy uszkodzenia są całkiem wyraźne – gdy pojazd porusza się po nierównej drodze z niewielką prędkością, usłyszeć można stukot przy zawieszeniu, co często wskazuje właśnie na rozerwaną gumę przy drążku.

Jak działa stabilizator zawieszenia

Warto dokładnie przybliżyć sobiedrążek stabilizatora do czego służy. Stabilizator w samochodzie zaczyna działać wtedy, gdy pojazd wchodzi w zakręt i działa na niego siła odśrodkowa. Ciężar auta przenosi się w stronę zewnętrznego koła, przez co samochód przechyla się w jego kierunku, a koło wewnętrzne traci na przyczepności. Jest to dla kierowcy dość niebezpieczne zjawisko, a drążek stabilizatora ma na celu przeciwdziałanie mu.

Stabilizator samochodowy spina wahacze, przenosząc część siły z jednego koła na drugie, przez co nie ma tak dużej rozbieżności w jej rozłożeniu na zakrętach. Jest to stosunkowo prosty, lecz bardzo sprytny mechanizm, który znacznie podnosi stabilność pojazdu. Jeśli lewy wahacz ulegnie podniesieniu, to samo spotka prawy.

Co daje łącznik stabilizator

Łącznik stabilizatora w samochodzie jest bardzo istotny. Przednie stabilizatory samochodowe zaprojektowane są przede wszystkim z myślą o początkujących kierowcach, którzy nie mają zbyt dużego doświadczenia w efektywnym prowadzeniu. Chociaż przy takim zabiegu pojazd będzie kierował się podsterownie, to jego stabilność ulegnie wyraźnie odczuwalnej poprawie, wybaczając błędy kierowcy przy pokonywaniu zakrętów.

Stabilizatory zawieszenia funkcjonują nieco inaczej w przypadku samochodów szybkich, które wkraczają w zakręty przy zupełnie innej dynamice, robiąc to znacznie szybciej i przy większej prędkości. W takim przypadku stabilizator zawieszenia montowany jest również przy tylnych kołach, odciążając je w momencie działanie zbyt dużego nacisku.

Wraz z ukazywaniem się nowych modeli samochodów, można zauważyć, że inżynierowie starają się, aby stabilizator budowa stawała się sztywniejsza. Ta tendencja ma związek ze szczególnym naciskiem na stabilność nadwozia – to musi być sztywne, aby masa samochodu była efektywnie przekładana z jego tylnych do przednich części, zachowując prawidłowy balans podczas jazdy.

Nie jest tajemnicą, że jednym z najbardziej istotnych czynników przy zachowaniu bezpieczeństwa na drodze jest przyczepność pojazdu. Wiele układów w samochodzie projektowana jest tak, aby zapobiec wpadaniu auta w poślizg i utracie kontroli nad kierunkiem jazdy. Brak przyczepności jest częstym powodem wypadków drogowych, dlatego producenci samochodów i przeznaczonych dla nich części zawsze starają się wprowadzić do swoich sprzętów szereg rozwiązań, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa kierowcy.

Można śmiało stwierdzić, że stabilizator amortyzatora jest tutaj kluczowy, a jego rola w stabilizacji auta podczas zakrętu ma bardzo duży wpływ na wspomnianą wcześniej przyczepność. Wszystko sprowadza się do zręcznej manipulacji masą samochodu – stabilizator przechyłu aktywuje się wtedy, gdy jedna ze stron pojazdu jest zbyt mocno obciążona. Wniosek jest taki, że o drążkach stabilizatora nie powinno się zapominać, nawet jeśli poddaje się swój samochód modyfikacjom i przeróbkom.

Znajdź opony w naszym sklepie

Pomoc

Szerokość205
Profil55
Średnica16
Sezon

Pomoc