Oznaczenia opon - co oznaczają i jak je czytać?

Na wszystkich oponach oferowanych na rynku, również na Noweopony.pl, dostępne są oznaczenia, które mówią o ich najważniejszych parametrach. Prawidłowo odczytywane oznaczenie opon jest w stanie dać o nich bardzo wiele informacji i sprawia, że łatwiej dopasować taką oponę do swoich potrzeb, która będzie prezentowała się znakomicie i korzystanie, z której będzie bardzo komfortowe. Oznaczenia na oponach pozwalają na określenie nośności opony oraz prędkości, z którą można się poruszać na konkretnym rodzaju ogumienia. Dzięki temu można bardzo bezpiecznie korzystać z samych opon i czerpać radość z postawienia na konkretne ogumienie. Takie oznaczenia mają wszystkie opony, czy to opony zimowe, czy opony letnie. Prezentujemy zatem w jaki sposób prawidłowo odczytywać wszystkie umieszczone na oponach oznaczenia, aby być w stanie prawidłowo użytkować konkretnych produktów.

Najważniejsze parametry opon, które można odczytać

Oznaczenia opon, które można odczytać z ich powierzchni to przede wszystkim:

  • Rozmiar opony – parametr ten określa w milimetrach wymiary samej opony dotyczące szerokości opony oraz jej profilu. Wybierając oponę warto skupiać się na tym, aby była ona dopasowana do konkretnego auta i felgi, na której zostanie umieszczona. Producenci w książkach serwisowych udostępniają informacje na temat tego, jaki rodzaj ogumienia pasuje do konkretnego pojazdu. Warto zwracać uwagę na ten właśnie aspekt, aby móc bezpiecznie użytkować pojazdu.
  • Średnica felgi – parametry opon zawierają także informacje na temat średnicy felgi, która podawana jest w calach. Oznaczenie na oponie i średnica felgi powinny się ze sobą zgadzać. Dzięki temu opona nie będzie spadała z felgi oraz nie będzie zbyt mocno naciągnięta na nią. Spójność tego parametru wpływa na mniejsze zużycie ogumienia w pojeździe.
  • Indeks nośności – indeksy opon dotyczą między innymi nośności opony. Parametr ten określa, z jaką masą jest w stanie poradzić sobie opona. Ma to bardzo duże znaczenie przede wszystkim w autach dostawczych. To właśnie w nich bardzo często opony poddawane są bardzo dużym obciążeniom na skutek przewożenia zróżnicowanych ładunków i prawidłowo wybrana nośność ograniczy zużycie się opony oraz zwiększy bezpieczeństwo przewożenia ładunków o bardzo dużej masie.
  • Indeks prędkości – kolejny indeks opon określa prędkość, z którą można poruszać się na konkretnej oponie. Ten parametr powinien zostać również dopasowany do konkretnego auta i osiąganych przez pojazd prędkości. W autach sportowych najlepiej wybierać ogumienie z wysokimi indeksami prędkości. Oznaczenie Y oznacza, że opona pozwala na poruszanie się z prędkością nawet 300 km/h.

Dlaczego warto zwracać uwagę na parametry opon?

Zwracanie uwagi na oznakowanie opon jest bardzo ważne i w dużym stopniu przekłada się na komfort korzystania z samego ogumienia. Można wiele zyskać na prawidłowym odczytywaniu parametrów. Dzięki nim uda się dopasować taką oponę, która spełni wszystkie wymagania. Opony osobowe, pod warunkiem odpowiedniego wybrania posłużą przez zdecydowanie dłuższy czas i jeszcze lepiej będą sprawdzały się w konkretnym zastosowaniu. Ich użytkowanie będzie zatem bardzo przyjemne i bezpieczne.