Opony przyszłości, które ułatwią życie kierowcom

Rynek ogumienia rozwija się niezwykle dynamicznie w każdym zakątku globu. Jeszcze nie tak dawno opracowany został rewolucyjny proces wulkanizacji gumy, a obecnie wielkie koncerny motoryzacyjne prześcigają się w coraz bardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązaniach. Niektórzy producenci już posiadają w swojej ofercie tak zwane opony przyszłości. Ich cechą szczególną jest innowacyjny bieżnik, który posiada trzy warstwy gumy o różnym kolorze. Zielona barwa oznacza prawidłową, bezpieczną jego głębokość, żółta ostrzega właściciela pojazdu, że zbliża się czas wymiany opon, natomiast czerwona alarmuje o konieczności natychmiastowego udania się do serwisu wulkanizacyjnego. Tego rodzaju rozwiązanie z pewności podniesie poziom bezpieczeństwa na drogach. Kierowcy są zgodnie co do tego, że nowoczesne opony zimowe oraz letnie powinny być przede wszystkim zdolne do dostosowania się do dynamicznych warunków atmosferycznych.

Michelin Uptis, czyli nowoczesne opony bez powietrza

Jednym z pierwszych producentów, który zaprezentował opony przyszłości, jest Michelin. Produkowane w jego fabrykach ogumienie posiada specjalną elastyczną i sprężystą budowę, dzięki której opona wykazuje dużo większą odporność na uszkodzenia. Ryzyko jej przebicia czy nawet drastycznego spadku ciśnienia jest minimalne. Poza tym:

·         jest ona niezwykle łatwa w montażu,

·         posiada znacznie dłuższą żywotność od tradycyjnych jej wersji, a także

·         generuje mniejsze koszty eksploatacji.

 

W procesie produkcji użyto nowoczesnych poliuretanowych ramion w postaci żeber, a także specjalnej mieszanki gumowej i innowacyjnego włókna szklanego. Opony Michelin Uptis wciąż poddawane są surowym testom. Od ich pozytywnego wyniku zależy termin ich wprowadzenia na rynek. Być może już za kilka lat kierowcy będą mogli cieszyć się ich wyjątkowymi właściwościami, komfortem jazdy, a przede wszystkim bezpieczeństwem użytkowania.

 

Michelin Vision, Goodyear Aero i koncepcja Bridgestone'a

Inżynierowie pracujący dla największych producentów ogumienia na świecie już kilka lat temu prezentowali opony przyszłości, koncepcje ich wytwarzania, a także pierwsze ich prototypy. Jednym z pionierów w tej dziedzinie był japoński Bridgestone. To on stoi za projektem niezwykle cichej i komfortowej w użytkowaniu opony, której nie trzeba pompować. W tym celu połączono ją z piastą za pomocą elastycznych i krzyżujących się szprych. Co więcej, miałaby być ona poddawana całkowitemu recyklingowi. Pomysł ten nie został jeszcze zrealizowany. Równie rewolucyjną koncepcję bezpowietrznej opony przedstawił Michelin. Ogumienie Vision ma być w pełni biodegradowalne, wytworzone z serowców wtórnych. Ponadto rzeźbę jego bieżnika będzie w stanie zmienić drukarka 3D. Z kolei wizja Aero, którą zaprezentował Goodyear, zakłada, że dzięki specjalnej konstrukcji odchylanego wirnika, pojazd będzie mógł poruszać się ponad powierzchnią ziemi.

 

Inteligentne opony do autonomicznych pojazdów

Producenci ogumienia zakładają, że opony przyszłości już za kilka lat będą wykorzystywać sztuczną inteligencję. Już teraz samochody potrafią samodzielnie parkować, prowadzić bez udziału kierowcy czy wzywać odpowiednie służby w razie wypadku drogowego. Niebawem możliwe również będzie na przykład połączenie opon z Internetem, dzięki czemu właściciel pojazdu otrzyma aktualny poziom ich ciśnienia, a także głębokość bieżnika. A to wszystko dzięki specjalnym, nowoczesnym czujnikom, rozmieszczonym w odpowiednich miejscach. Z pewnością znaczącemu wzrostowi ulegnie bezpieczeństwo na drogach. Inteligentne ogumienie, którym żyje teraz cały motoryzacyjny świat, pozwoli optymalnie dostosować prędkość jazdy do panujących na jezdni warunków pogodowych, a także wyraźnie ograniczyć koszty eksploatacji auta. Kierowcy z niecierpliwością oczekują wprowadzenia tych rozwiązań w życie. Dzięki nim poprawi się komfort i bezpieczeństwo jazdy.

 

Dopasowanie do każdych warunków

Koreański Hankook czy fiński Nokian już od lat pracują nad zaawansowanymi technologicznie rozwiązaniami w zakresie inteligentnego ogumienia. Opony przyszłości oferowane przez pierwszego producenta nie tylko prezentują oryginalne walory estetyczne, ale także gwarantują pełne bezpieczeństwo jazdy, dzięki innowacyjnej ich budowie. Specjalne heksagony, umieszczone na bieżniku, mają za zadanie skutecznie odprowadzać wodę na zewnątrz. Podróż w strugach deszcze nie będzie więc wiązała się z ryzykiem spowodowania kolizji czy groźnego wypadku. Natomiast Nokian przychodzi z udoskonalonymi oponami zimowymi, które swoją niezawodną przyczepność zawdzięczają wysuwanym kolcom. Kierowca może z nich skorzystać poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku. Jednak metalowe elementy są wciąż w wielu krajach zabronione, w tym także w Polsce. Między innymi z tego powodu pomysł ten nie doczekał się jak dotąd realizacji.

 

Opony wielofunkcyjne

Opony przyszłości, które już za kilka lat mają całkowicie zrewolucjonizować rynek motoryzacyjny na całym świecie, mogą być nawet w stanie wyprodukować energię elektryczną w trakcie jazdy. Nad tą koncepcją intensywnie pracują japońscy inżynierowie. W procesie ich produkcji ma zostać wykorzystane specjalne, nowoczesne urządzenie generujące prąd. Posłuży on do zasilania coraz bardziej rozbudowanej i skomplikowanej elektryki samochodowej. Wizje dotyczące inteligentnego ogumienia są naprawdę różnorodne i niekiedy brzmią wręcz nieprawdopodobnie. Choć nie każdy innowacyjny pomysł zostanie wprowadzony w życie, to prace nad wyraźną poprawą bezpieczeństwa na drogach już przynoszą wymierne korzyści.