Kiedy zmienić opony na zimowe?

Nawet doświadczony kierowca zadaje sobie czasami pytanie, kiedy zmieniać opony na zimowe. Choć w tej kwestii zdania są podzielone i nie regulują jej żadne przepisy prawa, należy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem. Odpowiedni moment na wymianę letnich opon dyktują warunki atmosferyczne. Wyczekiwanie na pierwsze mrozy niesie za sobą zbyt duże ryzyko wpadnięcia w poślizg i spowodowania kolizji. To również czas najdłuższych kolejek do warsztatów wulkanizacyjnych. Jeżeli z dnia na dzień temperatura staje się coraz niższa i bliska zeru, jest to ostatni dzwonek na zaopatrzenie się w opony zimowe.

Zmiana opon na zimowe – kiedy jest najlepszy moment?

Producenci opon zgodnie stwierdzają, że najlepszym momentem na ich zmianę jest czas, gdy średnia dobowa temperatura oscyluje w granicach 7 stopni Celsjusza i spada. Opony zimowe cechują się odpornością na twardnienie, ponieważ wykonuje się je z miękkiej gumy. Ta specjalna mieszanka sprawdza się nawet w przypadku najmroźniejszych dni. Do krzemionki dodaje się olej z pomarańczy, posiadający właściwości uelastyczniające strukturę ogumienia. Ponadto porowata budowa opon wspomaga hamowanie pojazdu, zbierając śnieg i odrzucając go poza samochód. Bardzo ważną kwestią jest regularne wymienianie opon, najlepiej co kilka sezonów. W sposób bezpieczny można je użytkować maksymalnie przez 10 lat. Nadmiernie wyeksploatowany bieżnik powoduje utratę przyczepności na drodze pokrytej lodem bądź śniegiem.

Jakie opony zimowe wybrać?

Wybierając opony na sezon zimowy, należy kierować się odpowiednim ich rozmiarem oraz indeksem, zwłaszcza prędkości i nośności. Warto przestrzegać podanych wartości, aby zminimalizować ryzyko niebezpiecznego poślizgu. Ponadto kierowca powinien upewnić się, że ogumienie zostało poddane corocznym testom, zakończonym pozytywnym wynikiem. Istotnymi czynnikami, wpływającymi na wybór opon zimowych są także:

·         odpowiedni bieżnik, np. kierunkowy,

·         częstotliwość użytkowania pojazdu,

·         rodzaj nawierzchni, po której porusza się samochód.

Warto wybrać tylko sprawdzonych producentów i najwyższej klasy ogumienie, np. opony Goodyear, które udostępniamy na Noweopony.pl, to gwarancja solidności, wytrzymałości i bezpieczeństwa.

Dlaczego zmiana opon na zimowe jest tak ważna?

Każdy kierowca powinien wiedzieć, kiedy zmieniać opony i jaki ich rodzaj wybrać. Dzięki temu zapewni swojemu samochodowi doskonałą przyczepność, nawet na zlodowaconej i ośnieżonej nawierzchni, a sobie i pasażerom bezpieczne podróże. Już na suchym asfalcie opony zimowe skracają drogę hamowania o prawie 30%. Posiadają bowiem dużo nacięć lamelkowych oraz miękką gumę, odporną na twardnienie. Eksperci podpowiadają, że zmiana opon na zimowe powinna nastąpić, gdy głębokość bieżnika wynosi 4 mm lub mniej. Wiąże się to z wizytą w profesjonalnym warsztacie wulkanizacyjnym.