Czym jest indeks prędkości opon?

Na oponach montowanych w aucie można odnaleźć zróżnicowane oznaczenia, które określają parametry konkretnego rodzaju ogumienia. Jedno z oznaczeń to indeks prędkości, który także ma spore znaczenie i na który warto zwracać uwagę. Wielu kierowców podczas kupowania opon zapomina o tym, jak duże znaczenie ma ten parametr i jak bardzo jest w stanie wpływać na samo bezpieczeństwo przemieszczania się autem. Naprawdę warto zainteresować się tą właśnie kwestią i tym aspektem technicznym opony, gdyż bardzo mocno przekłada się on na zadowolenie z przemieszczania się autem i wpływa na komfort jego użytkowania. Wiedza na temat prędkości, z którą jest w stanie poradzić sobie opona, pozwala znaczenie bezpieczniej przemieszczać się autem i wpływa na większy komfort korzystania z pojazdu.

Jak prawidłowo odczytać indeks prędkości?

Prawidłowe odczytanie indeksu jest bardzo ważne, aby bezpiecznie użytkować opony w swoim pojeździe i komfortowo korzystać z samego auta. Można być bardzo szczęśliwym z najlepszego podejścia do sprawy. Na Noweopony.pl nie tylko sprzedajemy, ale też radzimy, dlatego przedstawiamy, co oznaczają poszczególne symbole na oponach:

  • Q – 160 km/h
  • R – 170 km/h
  • S – 180 km/h
  • T – 190 km/h
  • U – 200 km/h
  • H – 210 km/h
  • V – 240 km/h
  • ZR – powyżej 240 km/h
  • W – 270 km/h
  • Y – 300 km/h

Jak łatwo zauważyć indeks prędkości opon może być bardzo zróżnicowany i pozwala na poruszanie się autem z bardzo różną prędkością. Najlepiej sam indeks dopasować do konkretnego pojazdu i sposobu, w jaki auto jest użytkowane – pomaga w tym tabela prędkości. W pojazdach miejskich w zupełności wystarczą opony z indeksem S lub nawet niższym. Inaczej ma się sprawa w autach sportowych, gdzie indeks W jest często niezbędny. Najlepsze opony Continental i produkty innych marek często posiadają wysokie indeksy, które sprawiają, że korzystanie z tego rodzaju ogumienia jest bardzo komfortowe. Szeroki wybór opon u takich producentów sprawia, że łatwiej dopasować te odpowiadające potrzebom.

Wyższe indeksy prędkości opon to wyższe ceny produktów

Wyższe indeksy prędkości opon bardzo często są związane z wyższymi cenami produktów. Wynika to z tego, że takie ogumienie musi być stworzone z odpowiedniej mieszanki, która zdecydowanie lepiej poradzi sobie ze znoszeniem wysokich obciążeń podczas jazdy. Wyższy index prędkości jest także związany z tym, że opona musi przejść więcej testów, które potwierdzą bezpieczeństwo korzystania z niej. Renomowani producenci posiadają w swoich ofertach szeroki wybór ogumienia przystosowanego do stosowania go w autach. U nas, na Noweopony.pl możecie znaleźć wysokiej jakości opony renomowanych marek w naprawdę dobrej cenie.

Do jakich aut stosować opony posiadające wyższe indeksy prędkości?

Opony posiadające wyższe indeksy prędkości skierowane są przede wszystkim do aut sportowych. To właśnie w autach o dużej mocy takie ogumienie sprawdza się najlepiej i jest do takich pojazdów najbardziej zalecane. Auta te są bowiem w stanie osiągać prędkości obsługiwane przez najlepsze opony i często sami producenci zalecają stosowanie takiego ogumienia. Dla własnego bezpieczeństwa warto wybierać takie właśnie ogumienie do pojazdu, gdyż sprawdzi się ono rewelacyjnie i będzie w stanie służyć w każdym aucie przez długi czas i możliwe będzie komfortowe korzystanie z niego.